Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Wr 3556/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak Sędziowie WSA Andrzej Cisek NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Protokolant Paulina Biernat po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2004 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1998 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygnatura akt I SA/Wr 3556/02

UZASADNIENIE

Od stycznia do grudnia 1998 r. A.W. prowadziła działalność handlową w zakresie sprzedaży detalicznej odzieży damskiej i męskiej oraz sprzętu AGD pod firmą Dom Handlowy A w O. przy ul. S. Ż. [...]. Okres ten był przedmiotem kontroli skarbowej w zakresie rozliczeń z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług, przeprowadzonej w firmie podatniczki w dniach: od [...]do [...]przez Inspektora Kontroli Skarbowej.

W wyniku kontroli stwierdzono, iż od stycznia do grudnia 1998 r. podatniczka odsprzedała swojemu mężowi (prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą D.H. "AP. W., z siedzibą w O., ul. 1 M. [...]) towary handlowe branży męskiej (konfekcja, obuwie, galanteria skórzana) na łączną kwotę [...]. Sprzedaż ta dokonana była po cenach zakupu. Poza tymi towarami - pochodzącymi z remanentu likwidacyjnego sporządzonego na dzień 31 grudnia 1997 r. jednego z punktów sprzedaży -nie była realizowana żadna inna sprzedaż konfekcji męskiej. Sprzedaż dla firmy P. W. odbywała się zawsze na początku miesiąca, a na koniec miesiąca sprawozdawczego w wyniku zwrotu towarów następowała korekta sprzedaży.

Taki stan faktyczny był przyczyną uznania przez Inspektora Kontroli Skarbowej, iż na ustalenie ceny miały wpływ powiązania o charakterze rodzinnym, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie "uptu"). W związku z tym Inspektor dokonał wyliczenia dodatkowej wielkości sprzedaży przy zastosowaniu marż stosowanych przez podmioty niezależne, jako najbardziej miarodajnego wyznacznika kształtowania się cen sprzedaży. Przeciętne ceny sprzedaży ustalono więc w sposób pośredni, przyjmując ceny zakupu netto realizowane przez kontrolowany podmiot, powiększone o % marży handlowej stosowanej przez inne podmioty na terenie O. w 1998 r. Na podstawie tych ustaleń Inspektor Kontroli Skarbowej wydał w dniu [...] decyzje w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1998 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00