Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Wr 1317/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała, Sędziowie Asesor WSA Bogumiła Kalinowska,, Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2004 r. sprawy ze skargi P. C. i R. C. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej Oddala skargę.

Uzasadnienie

Spółka jawna A w O., działając przez swego upoważnionego przedstawiciela Agencję Celną B z siedzibą w O., zgłosiła na formularzu JDA SAD Nr [...] z dnia [...] w Urzędzie Celnym we W., w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towar określony w pozycji 1 jako przewody z tworzywa sztucznego - łącznie [...] m - przypisując mu kod PCN 3917 32 99 0. Do zgłoszenia celnego załączono m.in.: fakturę za towar Nr [...] z dnia [...], świadectwo przewozowe EUR 1 No. [...] oraz deklarację wartości celnej.

Dyrektor Urzędu Celnego we W. przyjął zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i 2 Kodeksu celnego, a następnie przystąpił do jego weryfikacji, przewidzianej w art. 70 Kodeksu celnego. W celu sprawdzenia prawidłowości danych zawartych w w/w zgłoszeniu celnym organ pierwszej instancji, działając na podstawie art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej, wezwał stronę w piśmie z dnia [...] do uzupełnienia dokumentacji o: zdjęcia (rysunki) towaru; certyfikat producenta, z podaniem ilości warstw, określeniem materiału, z którego wykonano towar, jego zastosowania i procesu technologicznego; zgłoszenie wywozowe oraz urzędowe tłumaczenie faktury Nr [...] z dnia [...].

W wykonaniu tego "wezwania" strona przekazała: zdjęcie "A" (przykładowy "rękaw" filcowy w trakcie nasączania żywicą); zdjęcie "B" (przykładowy produkt finalny z rękawa, tj. nowa rura kanalizacyjna; deklarację producenta w języku angielskim i jej tłumaczenie na język polski (dodatkowo wyjaśniono, że ilość warstw rękawa jest ustalana indywidualnie dla każdego zamówienia, w zależności od średnicy kanału i grubości planowanych do uzyskania ścianek nowej rury; z reguły stosowany jest rękaw składający się z 1-4 warstw); aprobatę techniczną Nr [...], szczegółowo opisującą zastosowanie rękawa i proces technologiczny produkcji z tego rękawa renowacyjnych rur kanalizacyjnych; fax firmy A do producenta z prośbą o przekazanie zgłoszenia wywozowego rękawa i fax otrzymanego w odpowiedzi dokumentu (wraz z tłumaczeniem treści obu faxów); urzędowe tłumaczenie faktury Nr [...]. Dodatkowo strona złożyła pisemne oświadczenie z dnia [...], zgodnie z którym gramaturę (gęstość) rękawa określają dołączone do akt sprawy "deklaracje producenta". Gramatura (gęstość) poszczególnych warstw, z których składa się rękaw, jako nieistotne dla gotowego wyrobu (rękawa), nie jest przez producenta określona. Producent rękawa, tj. D, zdecydowanie odmówił udzielenia pisemnej informacji o strukturze budowy rękawa, twierdząc, że jest ona oczywista i możliwa do określenia na podstawie oględzin organoleptycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00