Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Wr 1336/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Ryszard Pęk - sprawozdawca Sędziowie: Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Sędzia WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant: Małgorzata Jakubiak po rozpoznaniu w dniu 6 października 2004 r. sprawy ze skargi Gminy L. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we W. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Gminy L. z dnia [...] nr [...] w sprawie wprowadzenia opłat administracyjnych za czynności urzędowe: oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Gminy L. podjęła w dniu [...]r. uchwałę [...]w sprawie wprowadzenia opłat administracyjnych za czynności urzędowe. Przepis § 2 ust. 1 tej uchwały stanowił: "Wprowadza się opłatę administracyjną w wysokości 10 zł za poświadczenie przez Wójta Gminy L. oświadczenia rolnika o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego". Ust. 2 nakazywał uiszczanie opłaty w kasie Urzędu Gminy z chwilą dokonania poświadczenia.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we W., uchwałą z dnia [...] (Nr [...]), stwierdziło nieważność § 2 uchwały Rady Gminy L. wobec istotnego naruszenia art. 18 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst. jedn. Dz. U. z 2002r., Nr 9, poz. 84 ze zm.). W uzasadnieniu Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej wyjaśniło, że zgodnie z art. 18 powołanej wyżej ustawy rada gminy może wprowadzić opłatę administracyjną za czynności urzędowe wykonywane przez podległe jej organy, jeżeli czynności te nie są objęte przepisami o opłacie skarbowej. Przepis ten, zdaniem Kolegium, stanowi wyłączną podstawę dla ustanawiania opłat administracyjnych i przesądza o zakresie możliwości wprowadzenia takiej opłaty. Kolegium podkreśliło, iż ustalając ten zakres, w każdym przypadku należy zbadać, czy dana czynność jest czynnością urzędową w rozumieniu art. 18 ustawy, a jeżeli tak, to czy czynność ta jest lub nie jest objęta przepisami o opłacie skarbowej. W związku treścią § 2 uchwały podjętej Radę Gminy L. Kolegium wyraziło pogląd, iż poświadczenie przez wójta gminy oświadczenia rolnika o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego należy do czynności urzędowych dokonywanych na wniosek zainteresowanego i stosownie do postanowień art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b/ ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) podlega opłacie skarbowej. Dlatego czynność taka, według Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, nie może być obciążona opłatą administracyjną, wprowadzoną przez radę gminy na podstawie art. 18 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00