Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Wr 2991/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak, Asesor WSA Bogumiła Kalinowska, Protokolant Halina Rosłan, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi A spółki z o.o. w P. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej towaru. Oddala skargę.

Uzasadnienie

2

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] Prezes Głównego Urzędu Ceł uchylił decyzję organu I instancji w części dotyczącej postawy prawnej i kodu, w pozostałej części utrzymując ją w mocy.

Organ I instancji przyjął w swoim rozstrzygnięciu, iż dokonane przez stronę zgłoszenie celne dotyczące zbiorników wyrównawczych do instalacji centralnego ogrzewania jest nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji towaru. Zdaniem tego organu przedmiotowy towar winien być zakwalifikowany do kodu 8479 89 950, a nie jak podała strona do kodu 84 04 10 000. Przywołał przy tym treść not wyjaśniających do Taryfy Celnej oraz opinii klasyfikacyjnych Prezesa GUC stanowiących załącznik do Zarządzenia Prezesa GUC z dnia [...] zgodnie z którymi "Przeponowe naczynia wzbiorcze-stalowe zbiorniki, których wnętrze podzielone jest elastyczną przeponą. W jednej części komory (za przeponą) znajduje się sprężony gaz (np. azot), drugą otwartą cześć komory podłącza się do instalacji ciepłej wody. Naczynia wzbiorcze służą m. innymi do utrzymania stałego ciśnienia w sieci ciepłej wody. Urządzenia te klasyfikuje się do kodu PCN 8479 89 950".

W odwołaniu od tej decyzji strona skarżąca zarzuciła, że przedmiotowe urządzenia importuje od 1996r. i zawsze przypisuje im kod 8404 41 000 0, zgodny z deklaracją producenta. Podniosła również, iż przypisany przez organ towarowi kod nie występuje w Taryfie Celnej.

Odnosząc się do zarzutów odwołania Prezes GUC podniósł, że Taryfa Celna, stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998r. w sprawie ustanowienia Taryfy Celnej (Dz.U. Nr 158, poz. 1036 ze zm.) zawiera 9-cyfrową Polską Nomenklaturę Handlu Zagranicznego, która z kolei oparta jest na 8-cyfrowej Scalonej Nomenklaturze (CN), stosowanej w krajach Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00