Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 padziernika 2004 r., sygn. II SA 3282/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Wdowiak, Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki, Protokolant: Jan Czarnacki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2004 r. sprawy ze skargi P. Spółki z o.o. z siedzibą w R. na decyzję Urząd Patentowego RP z dnia [...] maja 2003r. Nr Sp.[...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego nr [...] oddala skargę
Uzasadnienie
Urząd Patentowy decyzją z dnia [...] maja 2003r. unieważnił znak towarowy słowno - graficzny nr [...] Zdroje Grodziskie przyznany spółce z o.o. R. z/s w R..
W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że P. Spółka z o.o. wniosła o unieważnienie znaku podnosząc, iż jego rejestracja nastąpiła z naruszeniem przepisów ustawy o znakach towarowych art. 8 pkt 1 i 3, art. 9 ust. 1 pkt 2 i art. 24 ust. 1 pkt 1. Uzasadniając zarzut naruszenia wyżej wymienionych przepisów wskazano, że zarejestrowany znak ZDROJE GRODZISKIE nr [...] jest podobny do oznaczenia słownego GRODZISKA stanowiącego znak powszechnie znany, używany przez wnioskodawcę dla tych samych towarów w kl. 32 (wody stołowe, wody mineralne) od początku istnienia pierwszego podmiotu, wobec którego wnioskodawca jest następcą prawnym z pełnym prawem do stosowania oznaczenia GRODZISKA. Rejestracja znaku ZDROJE GRODZISKIE naruszyła przepisy art. 9 ust. 1 pkt 2, art. 8 pkt 1 i 8 pkt. 3 u.z.t. Oznaczenie GRODZISKA dla wód mineralnych stanowi oznaczenie znane odbiorcom wód nie tylko w Polsce lecz również poza jej granicami. Woda GRODZISKA została wymieniona wśród wód mineralnych świata już w 1979r. Znak ZDROJE GRODZISKIE jest mylący w rozumieniu art. 8 pkt 3 u.z.t. ponieważ ujęcie wody nie znajduje się w G., lecz w okolicy miejscowości R..