Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 padziernika 2004 r., sygn. II SA 3144/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący sędzia s. WSA Maria Jagielska Sędziowie s. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Konrad Bonisławski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2004 r. sprawy ze skargi Spółdzielni [...] "P." na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] lipca 2003r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] marca 2003r. Spółdzielnia [...] "P.", wystąpiła do Ministra Środowiska o stwierdzenie nieważności jego własnej decyzji z dnia [...] stycznia 2002r. nr [...] odmawiającej przeniesienia w trybie art.26a ustawy z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze /Dz.U. nr 27 z 1994r. poz.96 z późn. zmianami/, służącej Gminie [...], koncesji nr [...] z dnia [...] grudnia 1992r. na eksploatację wód leczniczych.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującej sytuacji faktycznej i prawnej.

Art.6 Ustawy z dnia 27 lipca 2001r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze /Dz.U. nr 110 z 2001r. poz. 1190/ stanowił, że z datą wejścia w życie tej ustawy tj. z dniem 1 stycznia 2002r. tracą moc koncesje udzielone gminom i innym gminnym osobom pranym. Wiązało się to z utrwalonym wcześniej poglądem, iż gminy mogą prowadzić działalność gospodarczą tylko w zakresie określonym zadaniami o charakterze użyteczności publicznej i w związku z tym nie mogą być przedsiębiorcami w rozumieniu art.15 Prawa geologicznego i górniczego, posiadającymi koncesje na wydobycie kopalin. Art. 1 p.14 cytowanej ustawy z 27 lipca 2002r. wprowadzono do ustawy Prawo geologiczne i górnicze art.26a, który wszedł w życie 20 października 2001r. tj. wcześniej niż pozostała część ustawy. Mocą tego przepisu organ koncesyjny był obowiązany, za zgodą przedsiębiorcy, na rzecz którego koncesja została wydana, do przeniesienia tej koncesji na rzecz podmiotu, który wyraził zgodę na wszystkie wynikające z niej warunki, w zakresie niezbędnym do wykonywania zamierzonej działalności wykazał się prawem do nieruchomości gruntowej, prawem użytkowania górniczego bądź przyrzeczeniem ich uzyskania i wykazał, że jest w stanie spełniać wymagania związane z wykonywaniem zamierzonej działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00