Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 października 2004 r., sygn. SA/Sz 2870/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędzia NSA Krystyna Zaremba (spr.) Protokolant: Joanna Zienkowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2004r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru o d d a l a skargę

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] K.S. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym używany samochód osobowy marki [...], wyprodukowany w 2000r. z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1951 ccm, nr nadwozia [...].

Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę nr [...]z dnia [...] dotyczące zakupu w/w pojazdu za kwotę [...] EUR deklarację wartości celnej oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu Nr [...] z dnia [...] wraz z dokumentem identyfikacyjnym pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą , stanowiącym załącznik do w/w zaświadczenia.

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego uznał w/w zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej.

W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 23 § 7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks celny /Dz.U. Nr 23, poz. 11l7 ze zm./ wartość transakcyjna określona przez zgłaszającego w oparciu o fakturę Nr [...] z dnia [...] wynosząca [...] EUR w przeliczeniu na złote polskie [...] PLN nie może być przyjęta za wartość celną. Porównując bowiem cenę transakcyjną wynikającą z przedłożonej faktury do ceny tego typu pojazdu wynikającej z Katalogu SCHWACKELISTE Nr [...] stwierdzono, że nie odzwierciedla ona rzeczywistej wartości towaru. Konsekwencją nie przyjęcia wartości transakcyjnej za wartość celną jest konieczność ustalenia jej zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 24 § 1 ustawy Kodeks celny tj. jedną z metod zastępczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00