Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Łd 168/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA A. Świderska ( spr.) Sędziowie NSA P. Janicki P. Kiss Protokolant K. Brykalska- Stępień po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2004 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 rok 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz skarżącego kwotę 3.241 (trzy tysiące dwieście czterdzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. określił P. S. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1997 w wysokości 79.027 złotych. Na skutek złożonego odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W toku postępowania ustalono następujący stan sprawy.

W dniu 23 grudniu 1997 roku P. S. ustanowił na rzecz H. S., M. S. oraz H. E. nieodpłatne renty na czas od dnia zawarcia umowy do dnia 31 grudnia 1998 roku. Oświadczenia dotyczące każdej z osób zostały sporządzone odrębnie w formie aktów notarialnych. Zgodnie z oświadczeniami renta miała być płatna w kwotach po 15.000 złotych w dniu 23 grudnia 1997 roku oraz nie później niż między 1 a 31 grudnia 1998 roku. W umowach renty podana została globalna wartość renty oraz określono cel jej ustanowienia. W przypadku renty ustanowionej na rzecz M. S. celem miało być pokrycie części kosztów jej utrzymania, natomiast w przypadku H. S. oraz H. E. również kosztów leczenia. W toku postępowania M. S. i H. S. potwierdziły fakt otrzymania określonych w umowach kwot, potwierdzenia od trzeciego beneficjenta nie uzyskano z uwagi na jego śmierć. Jak wynika z przesłuchania, M. S. przeznaczyła część otrzymanych kwot na wpłaty rat w ramach tzw. autosystemu w celu zakupu samochodu, natomiast H. S. - na remont instalacji gazowej i wodnej w zamieszkiwanym domu. Kwoty rent zostały przez rentobiorców ujęte w zeznaniach rocznych za rok 1997 i 1998 (H. E. zmarł przed złożeniem zeznania za 1998 rok).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00