Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Łd 1778/03

 

Dnia 28 października 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki /spr./, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Protokolant asystent sędziego Adrian Król, po rozpoznaniu w dniu 21 października 2004 roku na rozprawie przy udziale ---- sprawy ze skargi G. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz G. M. i L. J. solidarnie kwotę złotych 265 /dwieście sześćdziesiąt pięć/ tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 23 listopada 1998r. A spółka cywilna Usługi Przedstawicielskie G. M. i L. J. dokonała zgłoszenia celnego towaru określonego jako komponent do produkcji mięs i wędlin Tari P 22 klasyfikowanego według kodu PCN 382490950 ze stawką celną obniżoną w wysokości 1,8 % wnioskując o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu.

Decyzją z dnia [...] po weryfikacji zgłoszenia celnego organ I instancji uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w częściach dotyczących klasyfikacji taryfowej jak i stawki celnej. Produkt o nazwie Tari P 22 zaklasyfikował do kodu PCN 210690980 ze stawką celną w wysokości 20 %. W uzasadnieniu podniesiono, że preparat Tari P 22 stosowany jest do produkcji wędzonek wieprzowych , drobiowych oraz szynek wobec czego stanowi składnik, z którego sporządza się niektóre środki spożywcze. Powyższy wniosek, w ocenie organu I instancji uzasadnia zaklasyfikowanie preparatu do innego, wskazanego wyżej kodu.

W odwołaniu G. M. i L. J. podnieśli, że sporny preparat nie jest artykułem przeznaczonym do bezpośredniego spożycia ponieważ jest to mieszanina związków chemicznych / piro, trój i polifosforanów sodu /. W ocenie strony skarżącej towar ten winien być zakwalifikowany zgodnie ze złożonym zgłoszeniem celnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00