Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 padziernika 2004 r., sygn. I SA/Gd 790/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka - Wiśniewska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń Asesor WSA Krzysztof Gruszecki Protokolant Kinga Czernis po rozpoznaniu w dniu 21 października 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A" Spółki jawnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 16 czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru 1. uchyla zaskarżoną decyzję i zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz strony skarżącej kwotę 265 zł (dwieście sześćdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, 2. zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

3 I SA/Gd 790/03

U z a s a d n i e n i e

M. i A. S. - wspólnicy Spółki jawnej "A" w dniu 14 kwietnia 2003 r. dokonali zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzonego z Niemiec samochodu ciężarowego marki DAIMLER BENZ 210D SPRINTER. Do przedmiotowego zgłoszenia importer załączył m.in. Deklarację Wartości Celnej oraz fakturę z dnia 03.04.2003 r. Zgłoszenie spełniało wymogi formalne.

Decyzją z dnia 29 IV 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego uznał zgłoszenie za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej. Na podstawie art. 29 Kodeksu celnego ustalono wartość celną samochodu (marki Daimler Benz) na kwotę w wysokości 8.306,00 EUR-o.

W odwołaniu strona zarzuciła naruszenie powszechnie obowiązujących źródeł prawa (art. 87 Konstytucji RP) poprzez wydanie decyzji na podstawie "prawa powielaczowego", a także naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 23 § l i § 7 oraz art. 29 Kodeksu celnego oraz naruszenie zasad postępowania - art. 120 i art. 121 oraz art. 122 Ordynacji podatkowej w związku z art. 262 Kodeksu celnego.

Decyzją z dnia 16 czerwca 2003 r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu wskazano, że wartością celną towarów, zgodnie z art. 23 § l Kodeksu celnego, jest ich wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu przywozu na polski obszar celny. Wartość transakcyjna towarów ustalana jest o ile jest to konieczne, z uwzględnieniem art. 30 i art. 31 niniejszej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00