Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 wrzenia 2004 r., sygn. II SA/Wr 2071/01

 

Sygn. akt 4 II SA/Wr 2071/2001 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 10 września 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryk Ożóg Sędziowie: NSA Jolanta Sikorska NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca) Protokolant: Aleksandra Rygielska po rozpoznaniu w dniu 10 września 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w W., powołując się na art. 2 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (t.jedn. Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.), odmówił skarżącemu M. D. przyznania zasiłku celowego na zakup dwóch kompletów pościeli oraz na opłacenie bieżących i zaległych rachunków za gaz i energię elektryczną.

W uzasadnieniu organ I instancji podniósł, że celem pomocy społecznej jest zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin. Rodzaj, forma, rozmiar świadczeń powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, a potrzeby osoby, rodziny korzystającej z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i możliwościom pomocy społecznej. Organ I instancji stwierdził, że ogromna ilość potrzeb zgłaszanych do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w W., przy jednoczesnym braku wystarczających środków finansowych, nie pozwala na udzielenie pomocy na wszystkie zgłaszane potrzeby, a jedynie na świadczenia obowiązkowe i w niewielkiej wysokości na zakup żywności.

W odwołaniu od tej decyzji skarżący, powołując się na "niesłuszność aktu", domagał się jej uchylenia i orzeczenia co do istoty sprawy, bądź stwierdzenia jej nieważności jako rażąco naruszającej prawo. Domagał się przy tym bezzwłocznego rozpatrzenia odwołania, zobowiązania MOPR W. do niezwłocznego udzielenia mu pomocy społecznej - zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, wyznaczenia do rozpatrzenia przyszłych jego wniosków innego podległego Kolegium organu pomocy, ponieważ MOPR W. nie wypełnia ustawowych funkcji w zakresie udzielania pomocy społecznej skarżącemu i jego rodzinie, a ponadto przeprowadzenia kompleksowej kontroli w MOPR W., ze szczególnym uwzględnieniem sposobu i zasadności rozdziału środków pieniężnych przeznaczonych na zasiłki celowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00