Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 września 2004 r., sygn. II SA/Ol 243/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Asesor WSA Protokolant Marzenna Glabas Zbigniew Ślusarczyk (Spr.) Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2004 r. sprawy ze skargi Z. H. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego - oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Ol 243/04

UZASADNIENIE

Z. H. wnioskiem z dnia 9 sierpnia 2002 r. wystąpił o wznowienie postępowania i uznanie za stronę w sprawie zakończonej wydaniem decyzji ostatecznej przez Wojewodę O. z dnia 7 września 1998 r. dotyczącej udzielenia Technikum Rolniczemu w S. pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych oraz korzystania z wody rzeki L. dla potrzeb stawów rybnych, usytuowanych w starorzeczu rzeki L.

W uzasadnieniu wniosku podał, że nie był zawiadomiony o toczącym się postępowaniu, a będąc właścicielem nieruchomości graniczącej z nieruchomością na której powstały stawy, powinien być stroną tego postępowania. Inwestycja spowodowała zalewanie jego łąk.

Postanowieniem z dnia 16 lipca 2003 r. Starosta Powiatu O. wznowił postępowanie w sprawie wydanego pozwolenia wodnoprawnego. Decyzją z dnia 24 grudnia 2003 r. Starosta Powiatu O. w oparciu o art. 151 §2 i art. 146 §2 Kodeksu postępowania administracyjnego stwierdził, że decyzja Wojewody O. z dnia 7 września 1998 r. w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z wody rzeki L. dla potrzeb stawów rybnych usytuowanych w starorzeczu rzeki L. w miejscowości S. gmina D., wydana została z naruszeniem prawa, ponieważ Z. H., właściciel działki nr 130/2 graniczącej bezpośrednio z przedmiotowymi stawami, nie został uwzględniony jako strona w przeprowadzonym wówczas postępowaniu. Jednocześnie Starosta odmówił uchylenia tej decyzji, ponieważ w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swojej istocie decyzji dotychczasowej. Starosta ustalił, że ze zgromadzonego materiału dowodowego w szczególności załączonej dokumentacji projektowej, opracowanej przez M. B. wynika, że pobór wody na potrzeby stawów z rzeki L. odbywa się z wolnego lustra wody, czyli bez użycia budowli piętrzącej. Na wlocie i na wylocie wykonane zostały grodzę ziemne z zasuwami umożliwiającymi zamknięcie i odpompowanie wody ze stawów, odłów ryb i wykonanie zabiegów konserwacyjnych. W trakcie eksploatacji stawów zasuwy powinny być otwarte, co gwarantuje swobodny przepływ wody i taki sam poziom wody w stawach i rzece L. Podtopienia gruntów Z. H. wynikają z okresowych wysokich stanów wód w rzece L., szczególnie w okresie wiosennym, kiedy to zalewane są wodami rzeki L. zarówno stawy rybne jak i grunty sąsiednie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00