Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 wrzenia 2004 r., sygn. III SA/Kr 344/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kremer Sędziowie NSA Wiesław Kisiel AWSA Dorota Dąbek sprawozdawca Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2004 r sprawy ze skargi S. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2004 r. , Nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Decyzją z dnia [...] 2004r., nr [...], Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2003r., nr [...], którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u S. C. choroby zawodowej uszkodzenia słuchu.

W decyzji organu I instancji powołano jako podstawę prawną m.in. § 10 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach z dnia 30.07.2002r. (Dz.U. nr 132, poz. 1115) w związku z §10 ust. 1 i 3 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych z dnia 18.11.1983r. (Dz.U. nr 65, poz. 294 z późn. zm.). Wskazano, że S. C. przepracował w sumie 29 lat w 9 zakładach pracy, w tym na stanowisku operatora ciężkiego sprzętu 14 lat, w tym w narażeniu na ponadnormatywny hałas jedynie 5 lat. W czasie pozostałego okresu zatrudnienia można jedynie przypuszczać narażenie na hałas, brak jednak potwierdzenia tego badaniami środowiskowymi z uwagi na odległy okres czasu oraz likwidację części zakładów pracy. Pierwsze udokumentowane objawy chorobowe pochodzą z 1998r., a więc 8 lat po zaprzestaniu pracy zawodowej, z czego wynika, że w czasie zatrudnienia nie skarżył się na zaburzenia narządu słuchu. Przeprowadzone badania w [...] Ośrodku Medycyny Pracy w [...] stwierdziły średni ubytek słuchu dla UP 49 dB i dla UL 57 dB, nie dając jednak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Ponowne badania lekarskie w Instytucie Medycyny Pracy potwierdziły schorzenie słuchu stwierdzając ubytek dla UP 30 dB, a dla UL 34 dB. Brak jednak dokumentów, z których wynikałoby, że schorzenie to wystąpiło w okresie zatrudnienia, lub też bezpośrednio po jego zakończeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00