Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 wrzenia 2004 r., sygn. I SA/Bd 269/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska, Sędziowie Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.), Asesor sądowy Grzegorz Saniewski, Protokolant Daniel Łuczon, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] Nr [...], [...] w przedmiocie ustalenia opłaty manipulacyjnej dodatkowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz skarżącej Spółki kwotę 400,00 zł (czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Bd 269/04
UZASADNIENIE
W dniu 15 lipca 1998r. w Urzędzie Celnym w T. Agencja Celna R., działająca w charakterze przedstawiciela bezpośredniego Spółki z o.o. F. w S., dokonała zgłoszenia celnego z wnioskiem o objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu według SAD nr [...]. Po przyjęciu zgłoszenia, w wyniku przeprowadzonej rewizji celnej, stwierdzono nadwyżkę towaru w postaci 6 sztuk bloków sprężarek.
W związku z tym, Dyrektor Urzędu Celnego w T. decyzją z dnia [...] nr [...] wymierzył Spółce F. opłatę manipulacyjną dodatkową w wysokości [...] zł z tytułu wykazania różnicy między towarem zgłoszonym organowi celnemu i zarejestrowanym w ewidencji, a towarem ujawnionym w wyniku przeprowadzonej rewizji celnej. Kwota opłaty manipulacyjnej dodatkowej stanowiła równowartość towaru będącego różnicą między towarem przedstawionym a ujawnionym w wyniku rewizji celnej. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ powołał się na art. 276 § 2 Kodeksu celnego.