Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 wrzenia 2004 r., sygn. I SA/Bd 283/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska, Asesor sądowy Urszula Wiśniewska, Protokolant Anna Krenz, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych za rok 1998 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości.
Uzasadnienie
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez pracowników Urzędu Skarbowego w R. ustalono, że uzyskane przez B. P. w 1998r. przychody z działalności handlowej, której prowadzenie rozpoczęto od 1 lutego 1998r., ze względu na jej rodzaj oraz niezłożenie w terminie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z opodatkowania w formie ryczałtu - podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Strona skarżąca dochody z prowadzonej działalności opodatkowała podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. decyzją z dnia [...] Nr [...] określił zobowiązanie w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych za 1998r. w kwocie [...] zł.
Od decyzji organu pierwszej instancji B. P. wniosła odwołanie, w którym zakwestionowała zasadność wyłączenia uzyskiwanych dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej z opodatkowania na zasadach ogólnych. Zarzuciła naruszenie §4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1995 sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 148, poz. 719 ze zm.), a także art. 121 i art. 172 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (D Nr 137, poz. 926 ze zm.). Podniosła, że zawiadomiła Urząd Skarbowy o zwarciu umowy z Biurem Rachunkowym ,,M." w R., które było zobowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od 1 lutego 1998r. Ponadto złożyła na formularzu NIP-1 informację o wyborze opodatkowania na zasadach ogólnych. Począwszy natomiast od miesiąca lutego 1998r. składała deklaracje PIT-5, czego Urząd Skarbowy nie kwestionował. Nie zostało również zakwestionowane roczne zeznanie o osiągniętych w 1998r. dochodach złożone na formularzu PIT-31, a organ pierwszej instancji nie wezwał jej do złożenia zeznania na druku określonym dla podatników podatku zryczałtowanego tj. PIT-28. Skoro organ podatkowy przyjął dokument bez wyjaśnienia przyczyn jego złożenia i bez wskazania podatnikowi, że dokument ten nie jest wystarczający dla osiągnięcia celu w nim wskazanego, to tym samym naruszył zasadę państwa prawa. Powołując się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego podniosła, że rezygnacja z ryczałtu może mieć formę dowolną tj. formę oświadczenia wprost, jak i oświadczenia opartego na wskazaniu woli płacenia podatku dochodowego na innych zasadach i prowadzenia stosownej dokumentacji. W ocenie B. P. powyższe okoliczności wskazują, że co prawda nie zrzekła się wprost opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ale złożyła oświadczenie wyrażające wolę opłacania podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Swoje argumenty poparła orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 maja 2003r., sygn. akt SA/Sz 1954/01 oraz z dnia 14 sierpnia 2003r., sygn. akt SA/Bd 2027/03.