Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 sierpnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 4391/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Asesor WSA Marta Semiczek Protokolant Agnieszka Mazurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 sierpnia 2004 r. sprawy ze skargi G. S. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie ustalenia podatku od spadku i darowizn z tytułu nabycia spadku - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]., nr [...]Izba Skarbowa we W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W. - K. z dnia [...]nr [...], którą ustalono G. S. z tytułu nabycia spadku po zmarłej siostrze S. W. - podatek od spadków i darowizn w wysokości [...].
W uzasadnieniu Izba Skarbowa wyjaśniła, iż G. S. złożył w Urzędzie Skarbowym W. - K. zeznanie podatkowe, zgłaszając do opodatkowania [...]lokalu mieszkalnego położonego we W. przy ul. S. [...]o powierzchni [...]wraz z udziałem 49% w działce o powierzchni [...]2 o łącznej wartości [...]. Jednocześnie strona jako ciężar spadku wykazała koszty związane z pogrzebem spadkodawczyni w kwocie [...]. Nadto G. S. oświadczył, iż na podstawie umowy darowizny zawartej ze S. W. w dniu [...]nabył udział w wysokości 1/20 lokalu mieszkalnego, położonego we W. przy ul. S. [...]o wartości [...].
Urząd Skarbowy stwierdził, że podana przez spadkobiercę wartość nabytego majątku znacznie odbiega od wartości rynkowej i wezwał składającego zeznanie do jej podwyższenia, proponując wartość według własnej oceny w wysokości [...]. Ponieważ strona nie wyraziła zgody na podwyższenie wartości, organ podatkowy w oparciu o sporządzoną przez biegłego opinię, ustalił ją w wysokości [...], to jest 9/10 ze [...]jako wartości całej nieruchomości lokalowej wraz z 49%. udziałem w działce. Stosownie do wyników przeprowadzonego postępowania, Urząd Skarbowy doliczył do wartości masy spadkowej wartość nabytego prawa majątkowego na podstawie umowy darowizny, potrącając jednocześnie ciężary zeznane przez stronę i po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku, określonej dla spadkobierców zaliczonych do I grupy podatkowej - ustalił nadwyżkę wartości nabytego majątku, podlegającą opodatkowaniu w wysokości [...]i podatek w kwocie [...].