Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 sierpnia 2004 r., sygn. III SA/Lu 370/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Sadurski, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędzia NSA Maria Wieczorek (spr.), Protokolant ref. staż. Marcin Małek, po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2004 r. sprawy ze skargi Gminy Baranów na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia 6 maja 2004 r. Nr PN II 0911/99/2004 w przedmiocie stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie wystąpienia z aktem oskarżenia przeciwko osobom zniesławiającym organy Gminy Baranów Oddala skargę

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym Nr [...] z dnia [...] Wojewoda działając na podstawie art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stwierdził nieważność uchwały Nr XVII/84/2004 Rady Gminy z dnia [...] marca 2004 r. w sprawie wystąpienia z aktem oskarżenia przeciwko osobom zniesławiającym organy Gminy.

Z uzasadnienia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody wynika, że wyżej wymienioną uchwałą Nr XVII/84/2004, doręczoną Wojewodzie w dniu [...] kwietnia 2004 r., Rada Gminy zobowiązała Wójta Gminy do wystąpienia do Sądu Rejonowego z aktem oskarżenia przeciwko wymienionym w uchwale osobom. W opinii Rady Gminy osoby wymienione w uchwale zniesławiają Radę Gminy i Wójta Gminy w ten sposób, że rozgłaszają o rzekomym zamiarze obecnych władz Gminy przejęcia "w ręce prywatne całego mienia publicznego, jakim jest Zakład Opieki Zdrowotnej w B.", a przez to narażają na poniżenie w oczach opinii publicznej oraz utratę zaufania społecznego potrzebnego do wykonywania pełnionych funkcji poszczególnych członków tych organów gminy, a także godzą bezpośrednio w dobre imię całej Gminy.

W ocenie Wojewody uchwała ta została podjęta bez podstawy prawnej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego organ przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 maja 1992 r. (sygn. akt SA/Wr 310/92, Wspólnota 1993/2/21), zgodnie z którym organy jednostek samorządu terytorialnego powinny treść swoich regulacji dostosowywać ściśle do zakresu przyznanego im upoważnienia i przysługujących im kompetencji.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00