Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 sierpnia 2004 r., sygn. II SA/Kr 730/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie WSA Halina Jakubiec AWSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant Agnieszka Słaboń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2004 r sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia 03 marca 2003 r Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję pierwszej instancji

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Decyzją z dnia 3 marca 2003r., nr [...] , [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] 2002r., nr [...] , którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u Z. M. chorób zawodowych wymienionych w poz. 2, 4, 6, 14 i 15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 65, poz. 294 z późn. zm.).

W uzasadnieniu decyzji organu I instancji wskazano, że Z. M. był przez 38 lat zatrudniony w C. "[...] " S.A. na stanowisku spawacz-ślusarz, w narażeniu na pyły przemysłowe i hałas przekraczający normatywy higieniczne. Orzeczeniem [...] Ośrodka Medycyny Pracy w [...] rozpoznano u niego: przewlekłe proste zapalenie oskrzeli bez cech niewydolności oddechowej i wentylacyjnej, które nie figuruje w wykazie chorób zawodowych, przewlekłe proste zapalenie błony śluzowej gardła i krtani, także nie figurujące w wykazie chorób zawodowych. W badaniu okulistycznym nie stwierdzono zmian w soczewkach, charakterystycznych dla zaćmy zawodowej. Analiza dokumentacji lekarskiej wykazała, że audiogram wykonany przed zakończeniem pracy zawodowej nie spełnia kryteriów do rozpoznania choroby zawodowej. Powyższe oraz czteroletni okres, który upłynął od zaprzestania narażenia zawodowego nie pozwalają z przeważającym prawdopodobieństwem na rozpoznanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy stwierdzanym obecnie niedosłuchem a warunkami pracy. Ponowne badania lekarskie przeprowadzone przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w [...] doprowadziły do wydania orzeczenia, w którym potwierdzono opinię MOMP w [...] uznając, że występujące u Z. M. schorzenia nie spełniają kryteriów do uznania ich zawodowej etiologii. Odnośnie choroby słuchu stwierdzono, że przesunięcie progu słuchu określone dla częstotliwości 1000, 2000, 4000 Hz po odjęciu poprawki na wiek wynosi: UP-19 dB, UL-19 dB. Stwierdzany badaniem stan narządu słuchu nie powoduje skutków zdrowotnych uzasadniających rozpoznanie choroby zawodowej. Słuch społecznie wydolny. W związku z tej treści orzeczeniami lekarskimi organ I instancji uznał, że brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, skoro właściwa placówka służby zdrowia nie dokonała rozpoznania klinicznego choroby zawodowej i wypowiedziała się negatywnie w tej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00