Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 sierpnia 2004 r., sygn. I SA/Ka 1120/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie WSA Małgorzata Jużków, Asesor WSA Małgorzata Walentek, Protokolant sekr. sąd. Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2004 r. przy udziale - sprawy ze skargi A z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji celnej towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] występująca w imieniu "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. Agencja Celna [...] zgłosiła na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD nr [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towary określone jako podgrzewacze do wody deklarując kod PCN 8404 10 00 0 oraz części do podgrzewaczy deklarując kod PCN 8404 90 000, z zerową obniżoną stawką celną. W toku kontroli postimportowej przeprowadzonej w siedzibie firmy "A" stwierdzono, że wskazana klasyfikacja taryfowa towarów była nieprawidłowa, bowiem kody te obejmowały odpowiednio: "Instalacje pomocnicze przeznaczone do współpracy z kotłami z pozycji 8402 lub 8403" oraz "Części instalacji pomocniczych przeznaczonych do współpracy z kotłami z pozycji 8402 lub 8403". Powyższe skutkowało zastosowaniem wobec towarów stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Decyzją z [...] Nr [...]Naczelnik Urzędu Celnego w K., uwzględniając dokonane ustalenia uznał wyżej wymienione zgłoszenie za nieprawidłowe i zakwalifikował podgrzewacze ciepłej wody użytkowej do kodu PCN 841919000, zaś części do podgrzewaczy do kodu PCN 841990800, przy czym wymiar długu celnego nie uległ zmianie, ponieważ dla tych towarów zastosowano zerową obniżoną stawkę celną.

W uzasadnieniu decyzji organ celny stwierdził, że importowane podgrzewacze ciepłej wody użytkowej to zbiorniki ciśnieniowe służące do podgrzewania wody. Nazwa podgrzewacze i zbiorniki podawane były zamiennie. Przedmiotowe podgrzewacze w zależności od symbolu występują w różnych wersjach i pojemnościach. Składają się ze zbiornika stalowego, połączonego z kotłem c.o. za pomocą zestawu elastycznych rur z szybkozłączami, zaworami odcinającymi zwrotnymi, pompą obiegową. Zimna woda użytkowa z sieci wodociągowej jest doprowadzana do zbiornika za pomocą wbudowanej wewnętrznej wężownicy lub zewnętrznego płaszcza grzejnego, podgrzewana jest do żądanej temperatury. W wewnętrznej wężownicy lub płaszczu grzejnym zewnętrznym znajduje się gorąca woda kotłowa dostarczana z kotła lub węzła cieplnego. Natomiast deklarowana w przedmiotowych zgłoszeniach celnych pozycja 8404 obejmuje podgrzewacze do wstępnego podgrzewania wody zasilającej kocioł, wykorzystujące ciepło spalin lub wytworzonej pary, na ogół zawierają one głowice zmontowane razem z systemem ożebrowanych rurek żeliwnych lub stalowych, często umieszczonych w oddzielnej blaszanej komorze, do której wprowadzone są spaliny lub para. Organ celny stwierdził, że przedmiotowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej nie odpowiadają powyższemu opisowi. Zdaniem organu tego typu podgrzewacze należy klasyfikować do kodu PCN 84191900 obejmującego "Pozostałe urządzenia do podgrzewania wody przepływowe lub pojemnościowe, nieelektryczne", co jest zgodne z Regułą 1, 3(a), 6 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej. Ponadto organ wskazał, że w związku ze zmianą klasyfikacji taryfowej przedmiotowych podgrzewaczy zmianie podlega również klasyfikacja części do tych urządzeń, dla których właściwym do zastosowania jest kod PCN 841990800 obejmujący "pozostałe części" do urządzeń klasyfikowanych do pozycji 8419. Klasyfikacja ta wynika bowiem z Uwagi 2(a) do sekcji XVI taryfy celnej, zgodnie z którą części będące towarami zaliczanymi do jakiejkolwiek pozycji występujących w działach 84 lub 85 (z wyłączeniem pozycji nr 8409, 8431, 8448, 8466, 8473, 8485, 8503, 8522, 8529, 8538 i 8548) należy we wszystkich przypadkach klasyfikować do tychże pozycji. Jednocześnie organ celny wyjaśnił, że klasyfikacja taryfowa ustalona jest zgodnie ze stanem towaru w dniu zgłoszenia do odprawy celnej, a informacje dotyczące klasyfikacji taryfowej towarów udzielane przez urzędy celne przed wejściem w życie kodeksu celnego nie były informacjami wiążącymi organy celne oraz strony. Końcowo organ wskazał, że w sprawie nie było rozbieżności co do oceny rodzaju importowanego towaru, natomiast kwestią sporną była klasyfikacja taryfowa towaru będąca w gestii organów celnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00