Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 sierpnia 2004 r., sygn. I SA/Ka 751/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Apollo ( spr. ) Sędziowie: WSA Małgorzata Jużków Asesor WSA Małgorzata Walentek Protokolant: starszy sekretarz Ewa Olender po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2004r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru 1/ uchyla zaskarżoną decyzję, 2/ zasadza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz skarżącego kwotę 10 ( dziesięć ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją dnia [...]r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w C. uznał zgłoszenie celne dokonane na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD z [...] października 2002r. nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i ustalił kwotę długu celnego. Zgłoszenie dotyczyło 200 sztuk spodni męskich bawełnianych II gatunku, 300 sztuk kurtek bawełnianych damskich II gatunku, 850 sztuk spodni bawełnianych damskich II gatunku pochodzących z Chin przez P. M. prowadzącego działalność gospodarcza pod firmą "A".

Organ celny I instancji zakwestionował wartość transakcyjną zadeklarowaną przez stronę, która na podstawie rachunku z dnia [...]r. nr [...]dla spodni bawełnianych męskich wynosiła [...]USD ( [...] PLN), dla kurtek bawełnianych damskich [...]USD ( [...]PLN) oraz dla spodni damskich bawełnianych [...]USD ( [...]PLN) uznając, że w oczywisty sposób budziła ona wątpliwości i mogła być zaniżona w stosunku do jej rzeczywistej wysokości. Bowiem w oparciu o faktury porównawcze, będące w posiadaniu organów celnych wartość podobnych towarów wprowadzonych na polski obszar celny wynosiła odpowiednio dla spodni męskich od [...] do [...] USD, dla kurtek damskich od [...] do [...]USD, dla spodni damskich od [...] do [...]USD.

Dalej powołując się na art. 23 § 7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks celny ( tekst jednolity Dz.U. nr 75, poz. 802 ze zm. ) organ celny zakwestionował materialną wiarygodność rachunku nr [...] z dnia [...]r. i nie podważając faktu sprzedaży ubrań ustalił ich wartość celną na podstawie art. 26 Kodeksu celnego. Za podstawę jej wyliczenia przyjął najniższe ceny z faktur porównawczych, w oparciu o które zakwestionowano ceny transakcyjne. Następnie z uwagi na fakt, ze ceny ujęte w fakturach porównawczych dotyczyły towarów w I gatunku, a towar będący przedmiotem zgłoszenia celnego był w II gatunku pomniejszył kwoty przyjęte z faktur porównawczych o 20% i uzyskał w ten sposób wartość celną spodni męskich bawełnianych w kwocie [...]USD, kurtek damskich bawełnianych w kwocie [...]USD i spodni damskich bawełnianych w kwocie [...] USD. Ceny jednostkowe pomnożył przez ilość sztuk i otrzymał łączną wartość celną towaru w wysokości [...] USD. Ta kwota stanowiła również podstawę do obliczenia długu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00