Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 sierpnia 2004 r., sygn. I SA/Ka 848/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie WSA Małgorzata Jużków (spr), Asesor WSA Małgorzata Walentek, Protokolant st. sekr. Ewa Olender, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2004 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. W. "A" w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w C. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. akt 3/I SA/ Ka 848 /03

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] r. nr [...]Naczelnik Urzędu Celnego w Z. uznał zgłoszenie celne dokonane na jednolitym dokumencie administracyjnym SAD z dnia [...] listopada 2002 r. nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru. Zgłoszenie to dotyczyło samochodu ciężarowego marki Mercedes Benz 312D, o numerze identyfikacyjnym [...], wyprodukowanego w 1998 r., sprowadzonego z Austrii do Polski przez J. W. właściciela firmy W. J. "A" z siedziba w K. Organ celny I instancji zakwestionował wartość celną samochodu zadeklarowaną przez stronę w wysokości [...] EUR. Powołując się następnie na art. 23 § 7 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz.117) organ celny zakwestionował wiarygodność przedstawionej przez stronę faktury zakupu samochodu z dnia [...] r. nr [...] i ustalił wartość celną samochodu na podstawie art. 29 § 1 Kodeksu celnego tak zwaną metodą ostatniej szansy. Przyjął zatem wartość rynkową samochodu na podstawie katalogu [...] nr [...] w wysokości [...] PLN , pomniejszył o podatek VAT i otrzymana w ten sposób kwotę [...] PLN podzielił przez aktualny w dniu powstania długu celnego kurs EUR, uzyskując wartość celną samochodu w kwocie [...] EUR.

Jako podstawę prawną swej decyzji, oprócz wskazanych wyżej przepisów Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego w Z. wskazał art. 65 § 4 pkt 2 b, art. 69, art. 70 § 1 i 2, art. 85 § 1 w związku z art. 262 Kodeksu celnego, jak również art. 207§ 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 37, poz. 926 ze zm.), § 14 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2001 r. w sprawie wypadków, w których zgłoszenie celne może być unieważnione po zwolnieniu towarów, szczegółowego trybu postępowania organu celnego przy przeprowadzaniu rewizji celnej, pobierania próbek towarów, weryfikacji lub przy unieważnianiu zgłoszeń celnych oraz zwalnianiu towarów (Dz. U. Nr 84, poz.914)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00