Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lipca 2004 r., sygn. VI SA/Wa 169/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka, Sędziowie WSA Maria Jagielska /spr. /, asesor WSA Izabela Głowacka - Klimas, Protokolant Aleksandra Borowiec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi M. S. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] sierpnia 2001 Nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy adwokatów Izby Adwokackiej w [...] - oddala skargę

Uzasadnienie

VI SA /Wa 169/04

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] marca 2001r. Okręgowa Rada Adwokacka w [...] postanowiła skreślić adwokata M. S. z listy adwokatów Izby Adwokackiej w [...]. Powyższe dokonało się w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, po uchyleniu przez Naczelną Radę Adwokacką poprzedniej uchwały ORA skreślającej skarżącego z listy adwokatów. W uzasadnieniu wyrażono pogląd, że w sprawach dotyczących realizacji postanowień tzw. ustawy lustracyjnej niedopuszczalny jest relatywizm moralny. Okręgowa Rada Adwokacka w [...] uważa bowiem, że jakakolwiek współpraca z organami bezpieczeństwa państwa, w jakimkolwiek czasie, nie daje się pogodzić z elementarnymi wymogami moralnymi obowiązującymi adwokata jako osobę wykonującą zawód zaufania publicznego. Z konstatacji tej wynika, osoba współpracująca z organami bezpieczeństwa państwa nie powinna w ogóle być wpisana na listę adwokatów. Pozostawanie takich osób w szeregach adwokatury czyni zawód adwokata niewiarygodnym. Współpraca między klientem i adwokatem opiera się na pełnym zaufaniu do adwokata, zwłaszcza w kontekście obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej.

M. S. odwołał się od uchwały ORA w [...] do Naczelnej Rady Adwokackiej. Uchwale zarzucił naruszenie przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 1997r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944 - 1990 osób pełniących funkcje publiczne ( Dz. U. Nr 70, poz. 443 ze zmianami ), nieokreślenie czynu , który stanowi art. 74 ustawy - Prawo o adwokaturze i naruszenie postanowień uchwały Nr 9/99 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 17 kwietnia 1999r. zobowiązujących organy samorządu adwokackiego do postępowania z zachowaniem zasad indywidualizacji odpowiedzialności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00