Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 lipca 2004 r., sygn. SA/Sz 1467/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński, Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk, Protokolant Anna Malinowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2004 r. sprawy ze skargi M.B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie długu celnego o d d a l a skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., Nr [...], wydaną z powołaniem się na przepis art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), art. 13 § 1 i § 3, art. 19 § 1 i § 3, art. 20 § 1 i § 2, art. 85§ 1, art. 222 § 4 i art. 2621 ustawy z dnia 9.01.1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r., Nr 75, poz. 802 ze zm.), art. 32 Protokołu 4 Układu Europejskiego zmienionego Porozumieniem między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi, podpisanym w Brukseli dnia 24 czerwca 1997 r. (załącznik do Dz. U. z 1997 r., Nr 104, poz. 662 ze zm.), Dyrektor Izby Celnej orzekł o utrzymaniu w mocy decyzji własnej z dnia [...] r., Nr [...], którą odmówiono uchylenia wydanej wobec M. B. decyzji ostatecznej Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] roku, Nr [...].

W uzasadnieniu wymienionej na wstępie decyzji podano, że na podstawie pięciu wskazanych zgłoszeń celnych SAD o numerach:

- [...] z dnia [...] r.,

- [...] z dnia [...] r.,

- [...] z dnia [...] r.,

- [...] z dnia [...] r.,

- [...] z dnia [...] r.

Dyrektor Urzędu Celnego objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej importowanej z Niemiec z zastosowaniem obniżonej stawki celnej, podstawę zastosowania której stanowiły deklaracje eksportera o pochodzeniu odzieży z Unii Europejskiej zawarte w załączonych do zgłoszeń celnych rachunkach importowych. Przeprowadzona na podstawie art. 32 Protokołu 4 Układu Europejskiego weryfikacja przedłożonych przez importera dowodów pochodzenia wykazała, że towar będący przedmiotem importu nie jest towarem pochodzącym w rozumieniu Umowy między Polską a Unią Europejską. Ujawnienie powyższej okoliczności stanowiło podstawę do wszczęcia postępowania i wydania przez Dyrektora Urzędu Celnego pięciu decyzji z dnia [...] r. uznających powyższe zgłoszenia celne za nieprawidłowe oraz określających kwotę długu celnego z zastosowaniem stawki celnej autonomicznej. Po rozpatrzeniu sprawy na skutek wniesionego przez stronę odwołania od tychże decyzji, Prezes Głównego Urzędu Ceł decyzją z dnia [...] r. orzekł o ich utrzymaniu w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00