Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 lipca 2004 r., sygn. SA/Sz 649/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska Sędziowie: Sędzia NSA Krystyna Zaremba/spr/ Sędzia WSA Alicja Polańska Protokolant Anna Kalisiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2004r. sprawy ze skargi H.T. A.T. H.O. U. "M." w K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie długu celnego o d d a l a skargę.-

 

UZASADNIENIE

Na podstawie zgłoszeń celnych SAD o nr [...] z [...],Dyrektor Urzędu Celnego objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polski obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej sprowadzony z Niemiec przez H. T. A.T. H. O. U. "M." w K. Do wymiaru cła przyjęto wnioskowaną przez zgłaszającą obniżoną stawkę celną a określoną dla towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej. Dyrektor Urzędu Celnego wystąpił za pośrednictwem Prezesa Głównego Urzędu Ceł do niemieckich władz celnych o dokonanie weryfikacji deklaracji zawartych na fakturach przedłożonych do w/w zgłoszeń celnych.

Pismami z dnia [...] nr [...] niemieckie władze celne poinformowały, że towar będący przedmiotem importu w niniejszej sprawie nie jest towarem pochodzącym w rozumieniu obowiązującego Protokołu Nr 4 do Układu Europejskiego.

Na podstawie powyższych informacji organ celny wszczął postępowanie i wydał decyzję z dnia [...] nr [...], w której uznał zgłoszenia celne w/w za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym zastosowanej stawki celnej i określił kwotę długu celnego z zastosowaniem stawki celnej autonomicznej w wysokości 60% wartości celnej towaru.

Od powyższej decyzji pełnomocnik H. T. A.T. złożył odwołanie wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania w sprawie. Decyzji zarzucił naruszenie:

- art. 120, art. 121 § 1, art. 123, art. 124, art. 187 § 1 oraz 191

Ordynacji podatkowej w związku z art. 262 Kodeksu celnego poprzez dowolną ocenę materiału dowodowego, nie wyjaśnienie wszystkich okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia dla sprawy, brak zapewnienia stronie czynnego udziału w procesie weryfikacyjnym dokumentów potwierdzających preferencyjne, niemieckie pochodzenie towarów importowanych, sprzeczność istotnych ustaleń organu z treścią zebranego materiału , brak wyjaśnienia przesłanek, którymi organ celny kierował się wszczynając procedurę weryfikacyjną dokumentów potwierdzających pochodzenie,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00