Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 lipca 2004 r., sygn. III SA/Lu 195/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (spr.), Sędzia NSA Marek Zalewski, Protokolant asystent sędziego Adam Traczyk, po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2004 r. sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie kary za przejazd pojazdem ponadnormatywnym 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w z dnia [...] stycznia 2004 r. nr [...]. 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 700 (siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania. 3. określa, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), art. 13g ust. 1-4, art. 40b ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262), po rozpatrzeniu odwołania z dnia [...] stycznia 2004 r. Z. B. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "[...]" Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe Z. B. w S. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] z dnia [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w kwocie 2400 zł za przejazd drogą publiczną pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Z akt sprawy wynika, że w dniu [...] stycznia 2004 r. podczas kontroli pojazdu samochodowego - ciągnika z naczepą o numerach rejestracyjnych [...] i [...], użytkowanego przez "[...]" Przedsiębiorstwo Transportowo Handlowe Z. B., opuszczającego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego, dokonano pomiaru dynamicznego obciążenia osi tego pojazdu i jego masy całkowitej. W wyniku tej kontroli ustalono, iż nacisk na piątą oś pojazdu przekracza dopuszczalną normę, która zgodnie z § 5 ust. 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w przypadku osi składowej osi wielokrotnej pojazdu przy rozstawie osi powyżej 1,30 m, wynosi 80 kN. W przedmiotowej sprawie nacisk na piątą oś wyżej wymienionego pojazdu wynosił w trakcie ważenia 90,85 kN czyli o 10,85 kN więcej niż wynosi dopuszczalna norma. Czynności ważenia wykonano wagą dynamiczną, która posiada wydane przez właściwy organ aktualne świadectwo legalizacji i wyposażona jest w system automatycznej sygnalizacji błędów pomiaru. Z kontroli wyżej wymienionego pojazdu sporządzono protokół kontroli. W związku z tym, iż osoba wykonująca transport nie okazała określonego przepisami o ruchu drogowym zezwolenia na przejazd drogami publicznymi pojazdu nienormatywnego, organ pierwszej instancji wydał decyzję nr [...] o wymierzeniu przedsiębiorstwu "[...]" Przedsiębiorstwo TransportowoHandlowe Z. B. kary pieniężnej w wysokości 2400 zł za przejazd pojazdu nie normatywnego drogami publicznymi bez właściwego zezwolenia, określonego przepisami prawa o ruchu drogowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00