Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 czerwca 2004 r., sygn. V SA 1127/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Hanna Szafrańska-Falkiewicz, Sędzia NSA - Małgorzata Dałkowska-Szary, Sędzia NSA - Czesław Zieliński (spr.), Protokolant - Agata Milewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi G. S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę -
Uzasadnienie
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez G. Sp. z o.o. w W. , poprzednika prawnego skarżącej, według dokumentu SAD z [...].09.1999 r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzoną z W. artykuły medyczne, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej wartości transakcyjnej w kwocie 302.338 [...] , wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury z [...].09.1999 r. nr [...] wystawionej przez eksportera A. .
Decyzją z dnia [...].08.2002 r. nr [...] wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego w P. , będący w sprawie następcą procesowym Dyrektora Urzędu Celnego w W. , uznał powyższe zgłoszenie celne w części obejmującej leki z poz. 1 i 2 SAD za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i orzekając w tej części określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości, ustalonej z uwzględnieniem udzielonego importerowi przez eksportera rabatu (upustu cenowego), obniżającego - zdaniem organu celnego - pierwotnie fakturowane należności eksportera za towar z wymienionych pozycji SAD.
Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony, Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją z dnia [...].02.2003 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera, ujawniono zawarte przez niego z eksporterem porozumienie w sprawie rabatu od 1.07.1999 r. do 31.12.1999 r., przewidujące stosowanie rabatu w sprzedaży leków stronie skarżącej, liczonych procentowo (35%) "od zafakturowanej wartości sprzedaży" przez importera w danym miesiącu kalendarzowym towarów nabytych od eksportera, jeżeli na koniec danego okresu łączna wartość fakturowa sprzedaży przekroczy określony w porozumieniu minimalny plan sprzedaży.