Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 czerwca 2004 r., sygn. II SA/Op 90/04

Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych /Dz.U. 2001 nr 79 poz. 857 ze zm./ nie zawiera jakichkolwiek upoważnień, które pozwalałyby organom władzy publicznej na wyrównanie szans działania partii, które nie uzyskały prawa do subwencji. Umożliwienie partiom ponoszenia niższych kosztów wynajmowania lokalu dlatego, że nie uzyskały w wyborach odpowiedniej ilości głosów i nie przysługuje im prawo do subwencji z budżetu państwa, stanowi istotne naruszenie art. 32 Konstytucji RP oraz art. 4 ustawy o partiach politycznych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Gminy O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody O. z dnia 18 lutego 2004 r., (...) w przedmiocie czynszów regulowanych - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Wojewoda O. w dniu 18 lutego 2004 r., na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, wydał rozstrzygnięcie nadzorcze (...), w którym stwierdził nieważność zarządzenia Prezydenta Miasta O. z dnia 23 grudnia 2003 r. (...) w sprawie zmiany bazowych stawek czynszu za najem lokali użytkowych - z powodu istotnego naruszenia prawa.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia Wojewoda O. wskazał na wprowadzenie przez Prezydenta Miasta O. zmian w uchwale (...) Zarządu Miasta O. z dnia 24 września 1998 r. w sprawie bazowych stawek czynszu za najem lokali użytkowych, polegających na zróżnicowaniu stawek czynszu w stosunku do partii politycznych, w zależności od tego czy są subwencjonowane z budżetu państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00