Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 czerwca 2004 r., sygn. II SA/Łd 1678/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Sędziowie : NSA Ewa Markiewicz, p.o. Sędziego WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant asystent sędziego Dominika Janicka, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi H. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę. -

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymał w mocy własną wcześniejszą decyzję z dnia [...] , Nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany własnej wcześniejszej decyzji.

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił przyznania H. P. uprawnień kombatanckich z tytułu uwięzienia za działalność polityczną bądź religijną związaną z walką o suwerenność i niepodległość. W toku postępowania administracyjnego H. P. wielokrotnie występował z wnioskiem o zmianę powyższej decyzji, gdyż jak wskazywał jest ona dla niego krzywdząca i społecznie niesprawiedliwa. We wniosku datowanym na dzień 9 stycznia 2001 r. H. P. wystąpił o przyznanie uprawnień z nowego tytułu, to jest za walkę z grupami Wehrwolfu podczas służby w Wojsku Polski w 1952 r. Decyzją z dnia [...] organ również odmówił zmiany powyższej decyzji, gdyż jak podał w motywach rozstrzygnięcia nie zaszły nowe okoliczności, które mogłyby uzasadniać zmianę stanowiska. Zgodnie bowiem z unormowaniem art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm.), za represję uznaje się okresy przebywania w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania w latach 1944 - 1956, na podstawie przepisów wydanych przez władze polskie, przez sądy powszechne, wojskowe i specjalne albo w latach 1944 - 1956 bez wyroku - za działalność polityczną bądź religijną związaną z walką o suwerenność i niepodległość. H. P. przebywał w więzieniu w okresie od 19 maja 1960 r. do 17 października 1960 r., a następnie w zakładzie zamkniętym dla psychicznie chorych do dnia 5 grudnia 1961 r. na podstawie zarządzenia Sądu Wojewódzkiego w P. - Ośrodka w K. z dnia 17 października 1960 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyjaśnił, iż regulacja ustawowa przewiduje przyznanie uprawnień kombatanckich za pobyt w więzieniach wyłącznie ze ściśle określonych przyczyn, ograniczając okres represji do roku 1956.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00