Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 czerwca 2004 r., sygn. I SA/Łd 2431/02

 

Dnia 24 czerwca 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędziowie: NSA Andrzej Kozerski NSA Janusz Nowacki (spr.) Protokolant: referent stażysta Jarosław Szkudlarek po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2004 roku na rozprawie przy udziale sprawy ze skargi A. G. i W. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz A. G. i W. G. solidarnie kwotę 265 /dwieście sześćdziesiąt pięć/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Urzędu Celnego w Ł. na podstawie art.207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ordynacja podatkowa/Dz.U. nr 137 poz.926 z późn. zm./ w związku z art.23,30 § 1 pkt.1a, 65 § 4 pkt.2b, 83, 85 § 1, 231 § 1 pkt.1, 242 § 2 i art.262 kodeksu celnego uznał zgłoszenie celne nr [...] z dnia [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej zgłoszonego towaru i określił kwotę wynikającą z długu celnego.

W uzasadnieniu stwierdzono, iż w dniu [...] przyjęto zgłoszenie celne nr [...] i objęto procedurą celną dopuszczenia do obrotu towaru w postaci cukru. Wartość celną towaru ustalono w oparciu o dane zawarte w dokumentach załączonych do zgłoszenia celnego. W trakcie kontroli celnej przeprowadzonej w spółce "A" ujawniono umowę pośrednictwa przy zawieraniu umów dotyczących importu cukru zawartą pomiędzy spółką "A" a polską firmą oraz fakturę wystawioną przez polską firmę B obciążającą spółkę "A" kwotą 13980,46 zł. Zostało wszczęte postępowanie dotyczące zgłoszenia celnego w czasie którego ustalono, iż firma "A" w marcu 2000r. sprowadziła w ramach kontyngentu taryfowego 97 ton cukru z Niemiec z firmy C. Sprowadzony cukier zakupiła zgodnie z kontraktem nr [...] zawartym w dniu [...]. Jednocześnie spółka "A" w dniu [...] zawarła umowę pośrednictwa handlowego z polską firmą B. Z treści umowy pośrednictwa handlowego wynika , iż firma B zobowiązała się do pośrednictwa przy zawieraniu umów dotyczących importu cukru. W umowie zastrzeżono, iż spółka B nie jest uprawniona do zawierania umów importowych w imieniu spółki "A". Z wyjaśnień strony udzielonych podczas postępowania celnego wynika, iż tylko dzięki działaniom pośrednika - firmy B doszło do zawarcia umowy importu cukru . Za swoje pośrednictwo firma B wystawiła fakturę VAT na kwotę 13 980,46 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00