Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2004 r., sygn. I SA/Ka 535/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik, Sędziowie WSA Małgorzata Jużków, Asesor WSA Małgorzata Walentek (spr.), Protokolant Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2004 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie określenia wartości celnej towaru i wymiaru cła oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną w wyniku wznowienia postępowania Dyrektor Urzędu Celnego w C. uchylił decyzje zawarte w dowodach odpraw celnych z dnia [...] r. nr nr [...] i [...] oraz dokonał wymiaru cła od samochodu osobowego marki [...]. Rozstrzygnięcie to oparł o ustalenia, że zgłoszone w dniu [...] 1997 r. do odpraw celnych, a sprowadzone z Niemiec nadwozie samochodu osobowego marki [...] , nr [...] przez J. S. oraz silnik niskoprężny do samochodu marki [...] , nr [...] wraz ze skrzynią biegów, zawieszeniem przednim i tylnym, układem kierowniczym i 4 kołami jezdnymi przez S. N. stanowiły samochód osobowy w stanie rozmontowanym (nie zmontowanym), który następnie po złożeniu został zarejestrowany w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta w O. jako "składak" nr rej. [...] na nazwisko J. S..

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy to rozstrzygnięcie.

W piśmie z [...] 2000 r., uzupełnionym pismami z dnia [...] 2001 r., z dnia [...] 2001 r. i z dnia [...] 2001 r. J. S. wniósł o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji. Jako podstawę wniosku wskazał art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Jego zdaniem wbrew faktom przyjęto, że przedmiotem wywozu był samochód, a nie części, z których później, po uzupełnieniu odkupionymi częściami, złożył samochód będący źródłem utrzymania całej rodziny. Podniósł, że decyzja objęta wnioskiem wydana została z rażącym naruszeniem art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. Prawo celne (Dz.U. z 1994 r., Nr 71, poz. 312 ze zm.), bowiem za podstawę wymiaru cła przyjęto wartość kompletnego samochodu, a nie wartość sprowadzonego nadwozia, za które uiścił należne cło. Pozostałe części odkupił i jak wiele innych osób wówczas złożył z nich "składak". Stwierdził, iż bezprawnie połączono go z osobą S. N., od którego odkupił sprowadzone części. Miał on również prawo do kupna za granicą części samochodowych oraz odsprzedania ich komukolwiek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00