Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 czerwca 2004 r., sygn. SA/Bd 3479/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska, Sędziowie WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.), Asesor sądowy Grzegorz Saniewski, Protokolant Małgorzata Pasternacka, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi Firmy Handlowej "F." B. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości. Na oryginale właściwe podpisy

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w T. uznał zgłoszenie celne Firmy Handlowej "F." B. S. z dnia 27 czerwca 2003r. do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu odzieży używanej sortowanej za nieprawidłowe i określił wartość celną importowanej odzieży na podstawie art. 23 §7 i art. 26 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jedn. Dz. U. z 2001r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) w łącznej kwocie [...] zł. Organ celny uznał bowiem, iż cena zadeklarowana przez skarżącą na [...] EUR/kg odzieży nie odzwierciedla aktualnej wartości towaru i przyjął jako wartość towaru kwotę [...] EUR/kg wynikającą z materiału porównawczego. Wartość towaru za jeden kilogram z dokumentów uzyskanych od innych urzędów celnych kształtowała się bowiem w przedziale od [...] EUR/kg do [...]EUR/kg.

Od decyzji organu I instancji strona wniosła odwołanie. Podniosła, że organ I instancji nie podał z jakich urzędów celnych otrzymał materiał porównawczy oraz czy importer dokonał takich samych czynności jak odwołująca. Zaznaczyła, że na tak niską cenę za jeden kilogram odzieży miało wpływ to, że dokonała sortowania towaru na własny rachunek w miejscu zakupu. Podczas sortowania świadomie wybierała towar o niskiej wartości. Wiele osób ubogich właśnie zaopatruje się w tanią odzież. Ponadto organ nie podał, czy wyższa wartość towaru wynikała z zadeklarowania przez importerów, czy z podwyższenia jej przez organy celne. Miała prawo również przypuszczać, że koszty związane z importem podobnego towaru będą zbliżone do kosztów wcześniej ponoszonych. Zarzuciła, że organ opiera się na danych innych podmiotów, które być może nie potrafią przeprowadzić negocjacji handlowych i obniżyć kosztów zakupu towaru, a przecież obowiązuje zasada wolnego handlu i rynku. Zakupienie towaru za [...] EUR/kg jest dla niej niekorzystne, przy której to cenie nie osiągnęłaby rentowności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00