Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 czerwca 2004 r., sygn. I SA/Bd 105/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Pietrasik, Sędziowie WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz, Asesor sądowy Urszula Wiśniewska (spr.), Protokolant Małgorzata Pasternacka, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od gier za okres od 1 do 10 maja 2003r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w I. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od gier za okres od 1 maja do 10 maja 2003r. w wysokości (...).

W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu 22 maja 2003r. wpłynęła do Urzędu Skarbowego w I. deklaracja na podatek od gier za okres od 1 do 10 maja 2003r. złożona przez spółkę z o.o. F. z wykazaną podstawą opodatkowania w wysokości (...) i kwotą podatku w wysokości (...). W dniu 20 maja 2003r. kwota podatku wykazana w deklaracji została wpłacona na konto urzędu skarbowego. Pismem z dnia 30 czerwca 2003r. spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od gier w wysokości (...) do wniosku dołączono korektę deklaracji, w której podstawę opodatkowania wykazano w wysokości (...) i kwotę podatku w wysokości (...). Uzasadniając przedmiotowy wniosek wyjaśniono, iż w dniu 9 maja 2003r. w wyniku kontroli w salonie gier w I. przy ul. (...) stwierdzono niedobór w kasie w wysokości (...). Obsługujący salon gier pracownicy oświadczyli na piśmie, iż niedobór polegający na niezgodności kwot zakredytowanych w pamięci automatów ze stanem kasy powstał w wyniku bezprawnego umożliwienia przez nich klientowi gry na automatach bez wpłaty gotówki do kasy. Strata , którą poniosła spółka nie została uwzględniona przy obliczaniu podstawy opodatkowania wykazanej w deklaracji za I dekadę maja 2003r. Wynikało to z błędu polegającego na przyjęciu za bazę do obliczeń tylko wskazań liczników umieszczonych w pamięci automatów, bez uwzględnienia kwot faktycznie wpłaconych do kasy salonu. Tak dokonane obliczenie podstawy opodatkowania w ocenie spółki stoi w sprzeczności z przepisem art. 42 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca o grach losowych , zakładach wzajemnych i grach na automatach (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 650 z późn. zm.), który stanowi, "iż podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi (...) w grach na automatach - kwota stanowiąca różnicę między kwotą uzyskaną z wymiany żetonów do gry lub wpłaconą do kasy salonu i zakredytowaną w pamięci automatu lub wpłaconą do automatu a sumą wygranych uzyskanych przez uczestników gier (...)". W przedmiotowej sprawie doszło do zakredytowania kwoty w pamięci automatu nie dokonano jednak wpłaty do kasy salonu wobec czego spółka uznaje złożony wniosek za uzasadniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00