Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 maja 2004 r., sygn. SA/Sz 1632/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska, Sędziowie Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk (spr.), Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2004r. sprawy ze skargi S.N. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie długu celnego o d d a l a skargę.-

Uzasadnienie

Decyzją z [...]r. Nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego uznał zgłoszenie celne JDA SAD nr [...] dokonane przez S. N., a dotyczące samochodu osobowego marki [...] wyprodukowanego w [...] r., nr nadwozia[...], za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz zastosowanej stawki obniżonej i określił wartość celną przedmiotowego towaru na podstawie art. 29 § 1 Kodeksu celnego, nie uznając jednocześnie przedmiotowego pojazdu za towar pochodzący z Krajów Wspólnoty Europejskiej w rozumieniu Protokołu nr 4, stanowiącego załącznik do Porozumienia w formie wymiany listów między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi w sprawie zmiany Protokołu nr 4 do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskim i ich państwami członkowskimi, z drugiej strony, dotyczącego definicji pojęcia: "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej z 24 czerwca 1997 r. (zał. do Dz. U. nr 104, poz. 662).

Wartość celną ww. pojazdu ustalono w oparciu o rachunek nr [...] z [...]r. uzyskany w wyniku pomocy prawnej od niemieckich służb celnych, a opiewający na kwotę [...]DEM (cena transakcyjna + koszty transportu w wysokości [...] DEM, deklarowane w zgłoszeniu celnym), tj. [...] zł, co skutkowało naliczeniem cła w kwocie [...]zł.

Z uzasadnienia wskazanej decyzji wynika, że S. N. zgłaszając [...]r. do odprawy celnej samochód osobowy marki[...], przedłożył rachunek z [...]r. opiewający na kwotę [...]DEM, Deklarację Wartości Celnej oraz ocenę techniczną z [...]r., co skutkowało, z mocy prawa, objęciem niniejszego towaru procedurą celną oraz określeniem kwoty wynikającej z długu celnego. Podstawę określenia długu celnego stanowiła wartość celna przedmiotowego auta ustalona w oparciu o cenę transakcyjną wynikająca z przedłożonego, wraz ze zgłoszeniem celnym, rachunku. Określenia długu celnego dokonano z zastosowaniem stawki celnej obniżonej na podstawie deklaracji o preferencyjnym pochodzeniu towaru zawartej na rachunku załączonym do zgłoszenia celnego. Po zwolnieniu towaru, niemieckie władze celne poinformowały, że dowód pochodzenia przedmiotowego pojazdu został wystawiony, przez firmę "Auto[...]" z siedzibą w[...], bezprawnie. Jednocześnie nadesłana została kopia rachunku nr [...]z [...]r. opiewająca na kwotę [...]DEM.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00