Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 4 maja 2004 r., sygn. SA/Rz 63/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bożena Wieczorska (spr.) Sędziowie NSA Jacek Surmacz WSA Kazimierz Włoch Protokolant ref. staż. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. K. prowadzącego Firmę Handlowo- Usługową -A" w P. na decyzje Izby Celnej z dnia [...] grudnia 2002 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] w przedmiocie: długu celnego 1. uchyla zaskarżone decyzje 2. określa, iż uchylone decyzje nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego J. K. kwotę 2659,70 zł (słownie: dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt dziewięć zł 70/100) z tytułu kosztów postępowania sądowego . 04-05-10(bj)

Uzasadnienie

SA/Rz 63/03

U Z A S A D N I E N I E

Dyrektor Izby Celnej decyzjami z dnia [...] grudnia 2002r. (o nr [...]) wydanymi po rozpatrzeniu odwołania J. K. prowadzącego Firmę Handlowo-Usługową "A." w P. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] lipca 2002r. (nr [...]) uznających za nieprawidłowe zgłoszenia celne JDA SAD poz. ew. [...] z dnia 9.11.2001r., poz. [...] z dnia 26.11.2001r., poz. ew. [...] z dnia 30.11.2001r., poz. ew. [...] z dnia 30.11.2001r., poz. ew. [...] z dnia 13.12.2001r., poz. ew. [...] z dnia 13.12.2001r. i określających kwotę wynikającą z długu celnego od towaru objętego procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym w sposób opisany w załączniku nr 1 do każdej z decyzji - utrzymała w mocy zaskarżone decyzje.

W jednobrzmiących uzasadnieniach decyzji Dyrektor Izby Celnej podał, że organ I instancji w ponownie prowadzonym postępowaniu wyjaśniającym ustalił, iż ceny odzieży pochodzącej z Turcji wprowadzonej na polski obszar celny w tym samym lub zbliżonym czasie przez inne podmioty gospodarcze dokonujące obrotu towarowego z zagranicą są znacznie wyższe niż deklarowane przez stronę w w/w zgłoszeniach celnych. W związku z tym zakwestionował wartość transakcyjną sprowadzonego towaru i uznał decyzjami z dnia [...] lipca 2002r. w/w zgłoszenia celne za nieprawidłowe oraz określił wartość celną wykorzystując w ramach art. 29 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. - Kodeks celny (tj. Dz.U. 2001, nr 75, poz. 802) metodę wyceny uregulowaną w art. 26 § 1 K.cel. oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego w sposób opisany w sentencji w/w decyzji. Ustosunkowując się do zarzutów odwołania Dyrektor Izby Celnej dokonał obszernej analizy art. 23 § 1 K.cel. oraz wywiódł zasadność zastosowania powyższego przepisu w omówionych sprawach. Za prawidłowe uznał stanowisko organu I instancji, iż ceny jednostkowe odzieży widniejące na fakturach przedłożonych wraz ze zgłoszeniami celnymi nie odzwierciedlając rzeczywistej, odpowiadającej prawdzie wartości transakcyjnej, bowiem są zbyt niskie, jak na normalne warunki obrotu gospodarczego. Dodał ponadto, iż z posiadającego materiału porównawczego tj. faktur handlowych przedkładanych przez inne podmioty gospodarcze dokonujące obrotu towarowego z zagranicą wynika, iż najniższe ceny odzieży pochodzącej z Turcji, sprowadzanej przez innych importerów w tym samym lub zbliżonym czasie były wyższe w zależności od rodzaju odzieży w niektórych przypadkach o 15% do 900% w porównaniu z cenami zawartymi w przedłożonych do zgłoszeń celnych fakturach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00