Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 maja 2004 r., sygn. II SA/Wr 3323/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz asesor sądowy Marta Wojciechowska Protokolant: referent stażysta Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2004 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie chorób zawodowych 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Miejskiego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...], nr [...], 2) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w O. na rzecz A Sp. z o.o. w D. kwotę 10 (dziesięć) złotych, tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Miejski Inspektor Sanitarny w O. stwierdził u D. W. chorobę zawodową w postaci skórnego wyprysku uczuleniowego, wymienioną w pozycji 10 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.). W uzasadnieniu decyzji podano, że D. W., pracując w Spółce z o.o. A z siedzibą w D. narażona była na czynnik szkodliwy - nikiel, znajdujący się w końcówkach przewodów elektrycznych. Przywołano wyniki dochodzenia epidemiologicznego oraz orzeczenie lekarskie Poradni Chorób Zawodowych w K. z dnia 22 lutego 2001 r., w którym stwierdzono, że dodatnie wyniki testów naskórkowych z alergenami środowiska pracy tj. niklem oraz dodatnie testy eliminacji i reekspozycji pozwalają z przeważającym prawdopodobieństwem rozpoznać schorzenie zawodowe.

Odwołująca się - A Spółka z o.o. w D. zakwestionowała prawidłowość rozstrzygnięcia Miejskiego Inspektora Sanitarnego w O. podnosząc, iż dotykanie końcówek elektrycznych zawierających m.in. nikiel jest zabronione ze względu na możliwość wystąpienia ognisk korozji. Z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym wniesiono o uchylenie decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00