Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 maja 2004 r., sygn. II SA/Łd 2110/01

 

Dnia 18 maja 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA : Anna Stępień, Sędziowie Sędzia NSA : Anna Łuczaj, Sędzia NSA : Tomasz Zbrojewski (spr.), Protokolant Referendarz sądowy : Magdalena Sieniuć, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2004 roku na rozprawie przy udziale - sprawy ze skargi H. S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] 2/ zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz H. S. kwotę 10 (dziesięć) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania 3/ stwierdza, za zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

II SA/Łd 2110/01

UZASADNIENIE

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 25 ust. 2 pkt l lit. a w związku z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. a i art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tj. Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm.), pozbawił H. S. - z uwagi na służbę w organach Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej w okresie od 3 grudnia 1948 r. do 4 września 1981 r. oraz działalność w charakterze uczestnika "walk o ustanowienie i utrwalanie władzy ludowej" -uprawnień kombatanckich przyznanych przez ZW ZBoWiD w Ł. decyzją z dnia [...] z tytułu walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej w czasie służby w Wojsku Polskim od 24 czerwca 1946 r. do 31 grudnia 1947 r.

H. S. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, podnosząc, iż jako żołnierz z poboru pełnił służbę w Wojsku Polskim, a żołnierze z poboru, którzy pełnili tę służbę w okresie od 10 maja 1945 r. do 30 czerwca 1947 r. zachowują uprawnienia kombatanckie. Stąd też winien zachować uprawnienia kombatanckie zwłaszcza, że służba w tym czasie była niebezpieczna i pełnił ją w dobrej wierze. Wyjaśnił ponadto, że w strukturach Urzędu Bezpieczeństwa pracował w jednostkach gospodarczych w charakterze pracownika kontraktowego. Palacza, dozorcy, ogrodnika, agenta zaopatrzenia w żywność, pracownika socjalnego. W czasie tej pracy nikogo nie skrzywdził i nie prześladował, nie rozpracowywał działaczy podziemia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00