Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 maja 2004 r., sygn. II SA/Lu 493/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Leszczyński, Sędzia NSA Krystyna Sidor, Wiesława Achrymowicz asesor WSA (spr.), Protokolant stażysta Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2004 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie nakazania zaniechania użytkowania lokalu oddala skargę
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...]stycznia 2003 r. nakazał W.W. zaniechanie użytkowania lokalu usługowego nr 1 w budynku mieszkalnym wielorodzinnym położonym przy ul. A., jako pralni chemicznej. Tytułem podstawy prawnej powołał unormowania art. 51 ust. 2 w związku z art. 71 ust. 3 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
W uzasadnieniu wskazał, że mocą decyzji tegoż organu, z dnia [...] czerwca 2002 r. W.W., w trybie art. 51 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy Prawo budowlane, został zobligowany do wykonania określonych w niej czynności celem doprowadzenia samowolnie dokonanej zmiany sposobu użytkowania lokalu usługowego nr 1 w budynku przy ul. A. na pralnię chemiczną, do stanu zgodnego z prawem. W wyznaczonym terminie adresat tej decyzji nie wykonał nałożonych jej treścią obowiązków.
W pierwszej kolejności nie przedstawił dokumentu, stanowiącego dowód uprawnienia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zważywszy negatywne stanowisko w tym zakresie Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "[...]" , a co ma rozstrzygające znaczenie dla skutecznego ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania lokalu, w świetle wymogu z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków i trybu postępowania przy rozbiórkach nie użytkowanych, zniszczonych lub nie wykończonych obiektów budowlanych oraz udzielania pozwoleń na zmianę sposobu użytkowania obiektów budowlanych lub ich części, z dnia 15 grudnia 1994 r. Dopiero spełnienie tego wymogu pozwoli na doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem samowolnie dokonanej zmiany sposobu użytkowania.