Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 maja 2004 r., sygn. I SA/Ka 509/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie WSA Małgorzata Jużków, NSA Tadeusz Michalik (spr.), Protokolant st. sekretarz Ewa Olender, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2004 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w C. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji celnej towaru oraz wymiaru cła. 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w C. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zgłoszeniami celnymi z [...] 1999 r. JDA SAD nr [...] i z dnia [...] 1999 r. JDA SAD nr [...] przedstawiciel importera - "A" S.A. w R. zgłosił towar w postaci: tłuszcz roślinny Akofect SP i Akoliq S - celem objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu, deklarując kod PCN 151620908 ze stawką celną konwencyjną 14,2% Funkcjonariusz celny przyjął zgłoszenie celne obejmując towar procedurą dopuszczenia do obrotu. Wartość celną towaru ustalono na podstawie faktury oraz deklaracji wartości celnej załączonych przez stronę do wniosku o wszczęcie postępowania celnego.

Decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Urzędu Celnego w Z. uznał za nieprawidłowe wskazane zgłoszenie celne w części dotyczącej klasyfikacji importowanego towaru, stawki celnej oraz kwoty cła, określił kwotę wynikającą z długu celnego przyjmując inny kod PCN towaru - 151790930. Jako podstawę prawną wskazał przepis art. 207 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), art. 262, art. 13 § 1, 3 pkt 1 i 2, § 5, 6 i 7 , art. 23 § 1, art. 31 pkt 1, art. 65 § 4 pkt 2 lit. A, art. 83 § 1, 2 i 3, art. 85 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji organ celny wyjaśnił, że w zgłoszeniu celnym importowany towar nieprawidłowo zaklasyfikowano do wskazanego kodu PCN. Powołując się na certyfikat producenta stwierdził, że Akofect SP jest rafinowany, uwodornionym i dezodoryzowanym tłuszczem roślinnym na bazie oleju rzepakowego i palmowego, a więc jest to mieszanina tłuszczów roślinnych. Stosowany jest do nadzień toffi i innych nadzień tłustych w przemyśle cukierniczym. Pozycja 1516 Taryfy celnej obejmuje tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestyfikowane lub elaidynizowane, rafinowane lub nie, ale dalej nie przetworzone. Ta pozycja nie obejmuje mieszanin tłuszczów roślinnych i ich frakcji. Natomiast pozycja 1517 obejmuje margarynę; jadalne mieszaniny lub wyroby z tłuszczów lub olejów zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów, lub olejów z niniejszego działu, inne niż jadalne tłuszcze lub oleje lub ich frakcje z pozycji 1516. Następnie organ celny powołując się na wyjaśnienia do taryfy celnej przypomniał, że olej będący mieszaniną różnych olejów klasyfikuje się do podpozycji 151790. W przypadku mieszanin tłuszczów o klasyfikacji taryfowej nie decyduje sposób przetworzenia. Na końcu odniósł się do argumentów zaprezentowanych przez stronę w piśmie z [...] 2002 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00