Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 maja 2004 r., sygn. I SA/Bd 49/04

Przepis par. 183 ust 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 marca 2001 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych /Dz.U. nr 18 poz. 214 ze zm./ został wydany z przekroczeniem upoważnienia ustawowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi "P." Import-Eksport Zofia S.-M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia 17 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia 18 lipca 2003r. (...).

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 lipca 2003r. (...) Naczelnik Urzędu Celnego w B. uznał zgłoszenie celne zawarte w dokumencie SAD (...) z dnia 20 lipca 2001 r. złożone przez "P" Import-Eksport Zofia S.-M. za nieprawidłowe i określił kwotę długu celnego w wysokości 7.869,60 zł oraz zmienił elementy w polu 47 tego zgłoszenia. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że w dniu 20 lipca 2001 r. w Oddziale Celnym II w B. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu produkty kompensacyjne /drożdże/, uzyskane w wyniku przetworzenia melasy wywiezionej czasowo w ramach procedury uszlachetniania biernego na podstawie zgłoszeń z dnia 10 kwietnia 2001 r. (...), z dnia 11 kwietnia 2001 r. (...). Towar objęto wnioskowaną procedurą celną z całkowitym zwolnieniem od cła bez wydania decyzji administracyjnej rozstrzygającej o prawidłowości bądź nieprawidłowości zgłoszeń celnych. W wyniku kontroli zgłoszeń celnych i załączonych dokumentów, po zwolnieniu towaru, stwierdzono nieprawidłowości w określeniu kwoty długu celnego od towarów objętych wymienionymi zgłoszeniami. Organ zakwestionował sposób naliczenia kwoty długu celnego w zakresie zastosowanej stawki celnej dla towaru wywiezionego czasowo wskazując, że należało zastosować stawkę ad valorem, a nie minimalną stawkę celną. Zasada ta została określona w przepisie par. 183 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 marca 2001 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych /Dz.U. nr 18 poz. 214 ze zm./, zgodnie z którym przy obliczaniu kwoty cła na podstawie art. 157 Kodeksu celnego nie stosuje się stawek minimalnych, jeżeli są ustanowione, ale wyłącznie stawki ad valorem. Wadliwość sposobu obliczenia powyższej kwoty związana była zatem z faktem przyjęcia stawki celnej minimalnej dla towaru o kodzie PCN 1703 90 00 O, określonej w taryfie celnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00