Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 kwietnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 3287/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Henryka Łysakowska Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Protokolant: Krzysztof Caliński po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2004 r. przy udziale sprawy ze skargi Z. C. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

sygn. akt 3 I SA/Wr 3287/01 2

Uzasadnienie

Decyzją nr [...]z dnia [...] Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy decyzję organu I instancji, którą uznano zgłoszenie celnego z dnia [...] za nieprawidłowe i określono kwotę długu celnego na kwotę [...].

Organ odwoławczy podniósł, że w dniu [...] został zgłoszony przez skarżącego do procedury dopuszczenia do obrotu samochód osobowy VW Golf. Wartość celną strona zadeklarowała w kwocie [...].

Organ I instancji przyjął ww. zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i 2 Kodeksu celnego, a następnie przystąpił do jego weryfikacji przewidzianej w art. 70 ww. ustawy. W wyniku tej weryfikacji zakwestionowano wiarygodność załączonego do zgłoszenia celnego rachunku w części dotyczącej ceny sprowadzonego pojazdu. Nową wartość celną ustalono w oparciu o przepis art. 29 § 1 w zw. z art. 23 § 7 Kodeksu celnego na kwotę [...].

W odwołaniu od tej decyzji skarżący zarzucił naruszenie Konstytucji RP i pozostałych aktów prawnych mówiących o równości podmiotów gospodarczych, nie przestrzeganie przepisów Kodeksu celnego, w szczególności art. 25 § 1 i 4, art. 26 § 1, art. 27 § 1 pkt 1, art. 29, wybiórcze stosowanie przepisów Kodeksu celnego oraz pominięcie przy ustalaniu wartości celnej marży handlowej. Podniósł także, że przy rozpatrywaniu sprawy naruszono przepisy Ordynacji podatkowej, a to art. 121, 122 i 210 § 4.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00