Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 709/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jerzy Strzebińczyk Sędzia NSA - Krystyna Anna Stec Asesor WSA - Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Protokolant - Katarzyna Dziok po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oddala skargę. .

Uzasadnienie

3 I SA/Wr 709/03

1

UZASADNIENIE

Decyzją Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] Nr [...], adresowaną do J. Cz. i M. J., wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), art.2 § 2, art. 6 § 2, art. 9, art. art. 38, art. 210 § 1, § 2, § 3 pkt 3 , art. 222 § 3, art. 242 § 3 i art. 262 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jedn. Dz. U. Nr 75 z 2001 r., poz. 802 ze zmianami ) - utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] Nr [...] , którą orzeczono o określeniu długu celnego w kwocie [...] z tytułu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym samochodu osobowego marki Fiat Cinquecento, uznając za dłużników solidarnie zobowiązanych do uiszczenia kwoty tego długu celnego - J. Cz. i M. J.

W sprawie ustalono, że J. Cz. w celach zarobkowych zakupił pojazd marki Fiat Cinquecento od nieznanego mężczyzny wraz z fałszywym dowodem rejestracyjnym oraz zlecił wykonanie dowodu osobistego na nazwisko "D. G." , a następnie posługując się tymi sfałszowanymi dokumentami sprzedał pojazd w dniu 23 września 2000 r. M. J. na giełdzie samochodów w L. M. J. w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej ( pod firmą A) w tym samym dniu odsprzedał samochód M. S. Fakt , iż pojazd ten został nielegalnie wprowadzony nas polski obszar celny z Niemiec bez zgłoszenia do kontroli i objęcia procedurą celną oraz uregulowania należności celnych został ujawniony w dacie 4 października 2000 r. podczas rejestracji auta przez M. S. w Wydziale Komunikacji w J. G., gdy okazało się , że dowód rejestracyjny jest sfałszowany. Ustalono także , że samochód nie był kradziony i został w Niemczech wyrejestrowany. Wszczęto postępowanie celne wobec wymienionych, a po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Naczelnik Urzędu Celnego w L. umorzył postępowanie celne wobec M. S. uznając ją za nabywcę pojazdu działającego w dobrej wierze. W stosunku natomiast do J. Cz. i M. J. przyjęto , iż są dłużnikami z tytułu ciążących należności celnych .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00