Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2004 r., sygn. II SA 4182/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Werpachowska, Sędziowie A. WSA Andrzej Kołodziej, NSA del. Małgorzata Jaśkowska (spr.), Protokolant Agnieszka Kolasa, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2004 r. przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich sprawy ze skargi A. K. 1. na zaświadczenie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] lipca 2003 r. nr [...] w przedmiocie braku statusu osoby pokrzywdzonej 2. na postanowienie Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] października 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego status osoby pokrzywdzonej 1. odrzuca skargę w zakresie ustalonym w pkt 1 2. w pozostałym zakresie skargę oddala

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiał się następująco. A. K. zwrócił się w dniu 14 lutego 2001 r. do Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o udostępnienie mu jako pokrzywdzonemu dokumentów na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. Nr 155, poz. 1016 ze zm.).

W wyniku przeszukiwań przeprowadzonych w zasobie archiwalnym Instytutu ustalono, że nazwisko wnioskodawcy figuruje jedynie w kartotece paszportowej i w zasobie Instytutu znajdują się akta paszportowe sygn. [...]. Nie ma w nich żadnych danych, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych informacje o wnioskodawcy.

Z tego względu w dniu [...] lipca 2003 r. wydano zaświadczenie nr [...], iż pan A. K. nie jest pokrzywdzonym w rozumieniu art. 6 ustawy o IPN.

Pismem z dnia [...] lipca 2003 r. wnioskodawca wyraził swoje oburzenie odnośnie stwierdzenia, że nie jest pokrzywdzonym, żądając jednocześnie ponownego wypowiedzenia IPN w tej sprawie.

Zostało to potraktowane jako żądanie wydania zaświadczenia określonej treści. Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2003 r. nr [...] Prezes Instytutu (znak [...]) odmówił wydania zaświadczenia, że wnioskodawca jest pokrzywdzonym w rozumieniu art. 6 ustawy o IPN. W uzasadnieniu wyjaśniono, że nie odnaleziono w zbiorach Instytutu dokumentów świadczących o okolicznościach, o których mowa w art. 6 ustawy. Jako podstawę rozstrzygnięcia wskazano art. 6 ust. 1 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00