Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2004 r., sygn. II SA 1176/02
Fakt, iż spółka francuska "istniała" na rynku prasowym w Polsce na datę zgłoszenia spornego znaku towarowego "M.C." jest wystarczającą okolicznością dla uznania praw tej spółce w zakresie ochrony jej dobra osobistego jakim jest jej nazwa. Błędne jest zatem stanowisko Urzędu Patentowego RP, iż nie ma podstaw do unieważnienia spornego znaku towarowego "M.C." na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy o znakach towarowych, albowiem spółka francuska w dacie zgłoszenia tego znaku nie prowadziła w Polsce działalności gospodarczej, nie posiadała przedsiębiorstwa ani spółki pod tą nazwą, zaś dystrybucja pisma pod tą samą nazwą nie jest równoznaczna z naruszeniem dóbr osobistych jej francuskiego wydawcy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2004 r. sprawy ze skargi "M.-C.A." Spółka akcyjna z siedzibą w P. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 19 października 2000 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 1995 r. Maciej P., prowadzący działalność gospodarczą jako Biuro Handlu Zagranicznego "M.-I." w B. wniósł podanie o zarejestrowanie znaku towarowego słowno-graficznego "M.C.", w kolorze czarno-białym o charakterystycznym kroju liter dla oznaczania następujących towarów lub usług - kosmetyki, ołówki kosmetyczne, dystrybucja towarów, zwłaszcza kosmetyków /klasa 3 i klasa 39/.
Urząd Patentowy RP zarejestrował powyższe zgłoszenie za (...).
W toku badania Urząd Patentowy RP stwierdził, że zgłoszony do zarejestrowania znak słowno-graficzny "M.C." jest podobny w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. /Dz.U. nr 5 poz. 17/ do znaku towarowego powszechnie znanego na rzecz "M.-C.A." Societe Anonyme /P., Francja/ od dnia 20 lipca 1967 r. - Francuska rejestracja krajowa (...), rejestracja międzynarodowa (...), przeznaczonego do oznaczania towarów i usług we wszystkich 42 klasach, a między innymi kosmetyków.