Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 kwietnia 2004 r., sygn. SA/Sz 2321/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska /spr./ Asesor WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Protokolant sekr.sąd. Maria Rosochacka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2004r. sprawy ze skargi Rady Miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie uchwały w sprawie zasad sprzedaży nieruchomości na rzecz spółdzielni mieszkaniowych o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Dnia [...] r. Rada Miasta podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie zasad sprzedaży na rzecz spółdzielni mieszkaniowych prawa własności nieruchomości zabudowanych i wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, będących w użytkowaniu wieczystym spółdzielni.

Uchwała ta, zdaniem organu nadzoru - Wojewody, jest sprzeczna z obowiązującym prawem, który rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] stwierdził nieważność §4 ww. uchwały. Uchwała podjęta przez Radę Miasta reguluje kwestie związane z udzieleniem przez Miasto bonifikaty spółdzielniom mieszkaniowym od ceny nabycia własności nieruchomości. Bonifikata ta udzielana jest pod warunkiem wypełnienia przesłanek określonych w art. 68 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2000 r. Nr 46 poz. 543 ze zm.), tj. w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych.

Zgodnie ze wskazanym przez Radę w podstawie prawnej uchwały art. 68 ust. 1 pkt 9 ustawy o gospodarce nieruchomościami, właściwy organ może udzielić za zgodą rady bonifikaty od ceny nieruchomości, jeżeli nieruchomość ta jest sprzedawana spółdzielniom mieszkaniowym w związku z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych. Organ nadzoru podkreśla, iż w powyższym przepisie ustawodawca wyraźnie przesądził, że do kompetencji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego należy jedynie wyrażenie zgody na udzielenie przez organ wykonawczy ww. bonifikaty. W § 1 kwestionowanej uchwały Rada taką zgodę wyraziła. Jednocześnie w § 4 Rada wskazała sytuacje, w których spółdzielnia mieszkaniowa uzyskująca bonifikatę od ceny nabytej nieruchomości zobowiązana jest do jej zwrotu. Wymienione są tu takie przesłanki jak zbycie nieruchomości na cele inne niż związane z ustanowieniem na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokali lub z przeniesieniem na członków spółdzielni własności lokali lub domów jednorodzinnych czy nie ustanowienie odrębnej własności lokali w nieprzekraczalnym terminie 10 lat dla co najmniej 15% członków spółdzielni, którym przysługuje lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu, lub nie zastosowanie ulgi dla członka nabywającego własność lokalu w wysokości odpowiadającej udzielonej bonifikaty. W ocenie organu nadzoru, Rada Miasta taką regulacją przekroczyła swoją ustawową kompetencję, o której mowa we wskazanym art. 68 ust. 1 pkt 9 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a tym samym rażąco naruszyła obowiązujące prawo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00