Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 kwietnia 2004 r., sygn. SA/Rz 2628/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Ekiert /spr./ Sędzia NSA Maria Zarębska-Kobak AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant: st. ref. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...].10.2001 r. Nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich Oddala skargę

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 24.01.1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego [ t.jedn. z 1997 r. Dz.Ust. Nr 142 poz. 950 z późn.zm. ] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...].04.2001 r. nr [...] pozbawił A. M. s. P. zam. [...] uprawnień kombatanckich przyznanych mu przez Zarząd Wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w R. decyzją z dnia [...].03.1977 r. z tytułu służby w Armiach Sojuszniczych w okresie od dnia 14.02.1945 r. do dnia 9.05.1945 r. oraz walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej w okresie od dnia 25.02.1945 r. do dnia 31.12.1947 r. tj. łącznie przez okres 3 lat i miesiąca.

W uzasadnieniu swojej decyzji na podstawie akt byłego ZBoWiD-u organ ustalił, że w latach 1945 - 1949 A. M. pełnił służbę w organach Milicji Obywatelskiej zaliczonej przez Sąd Najwyższy do ówczesnego aparatu bezpieczeństwa { uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7.05.1992 r. sygn.akt II UZP 7/91 }. Podczas tej służby wyżej wymieniony brał udział w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz w likwidacji band zbrojnego podziemia na terenie powiatu rzeszowskiego, a to band " Słowika " , " Radwana " , a poza tym na terenie powiatu mieleckiego band " Lisa " i " Olka " , powiatu przeworskiego " Mewy " i " Wołyniaka " , sanockiego " Żubryda " , jasielskiego " Garda " , leżajskiego " Igły " , strzyżowskiego " Cieśli " i innych, co zainteresowany potwierdził w " relacji " i " informacji " , a więc dokumentach znajdujących się w aktach byłego " ZBoWiD-u. Wspomniane bandy " reakcyjnego podziemia, to oddziały polskiego podziemia niepodległościowego, a więc oddziały Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzone prze J. T. pseudonim " Mewa " , B. G. pseudonim " Radwan " i J. Z. pseudonim " Wołyniak " oraz oddział Narodowych Sił Zbrojnych dowodzony przez A. R. pseudonim " Olek " i poakowska grupa E. Ć. Z danych tych wynika, że A. M. podczas służby w aparacie bezpieczeństwa poza strukturami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wykonywał zadania operacyjne związane ze zwalczaniem organizacji i osób walczących o niepodległość Polski. W myśl art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c wyżej powołanej ustawy pozbawia się uprawnień kombatanckich osoby, które były zatrudnione, pełniły służbę lub funkcję w aparacie bezpieczeństwa poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego, jeżeli podczas i w związku z tą działalnością wykonywały zadania śledcze i operacyjne związane ze zwalczaniem organizacji i osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Osobom tym uprawnienia kombatanckie nie przysługują z żadnych tytułów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00