Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 kwietnia 2004 r., sygn. I SA/Łd 1000/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Sędziowie NSA Andrzej Kozerski, p. o. sędziego WSA Małgorzata Krzyżaniak, Protokolant referent stażysta Adrian Król, po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. jako następcy prawnego B spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe 1/ uchyla zaskarżoną decyzję 2/ zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz A spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. kwotę 250 /dwieście pięćdziesiąt/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] B spółka z o.o. z siedzibą w W. dokonała zgłoszenia celnego dotyczącego importu z Niemiec preparatu leczniczego Vita - Buerlecithin w płynie deklarując kod PCN 2208 90 69 1 a następnie wystąpiła do organu celnego o wydanie decyzji w zakresie przedmiotowego zgłoszenia celnego wnosząc o zakwalifikowanie importowanego towaru do działu 30 do pozycji 3004.

Decyzją nr [...] z dnia [...] Dyrektor Urzędu Celnego w Ł. na podstawie art.207 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/Dz.U. nr 137 poz.926 z późn. zm./, art.23 § 1, art.65 § 4 pkt.1, art.83 § 1, art.85 § 1 i art.262 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks celny/Dz.U. nr 75 z 2001r. poz.802 z późn. zm./, § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2000r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej/Dz.U. 119 poz.1253/ oraz wyjaśnień do taryfy celnej stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 1999r./Dz.U. nr 74 poz.830/ uznał zgłoszenie celne nr [...] z dnia [...] za prawidłowe.

W uzasadnieniu stwierdzono, iż obowiązująca w dniu dokonania zgłoszenia celnego Taryfa celna importowa przyjęła nazewnictwo i pełne zasady interpretacji scalonej nomenklatury określania towarów, wprowadzonej w życie stosowaną konwencją opracowaną przez Komisję Wspólnoty Europejskiej w Brukseli (kod CN). Taryfa nie różnicuje towarów w zależności od przydatności czy celów wykorzystania. Natomiast dla celów prawnych klasyfikację przeprowadza się w oparciu o zakres przedmiotowy towaru (pozycja taryfowa) zgodnie z uwagami do poszczególnych działów i rozdziałów Taryfy Celnej. Klasyfikacja towarów w scalonej nomenklaturze podlega pewnym warunkom określającym zasady, na których jest oparta oraz ogólne reguły zapewniające jednolitą interpretację, co oznacza, że dany towar jest zawsze klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji lub podpozycji, z wyłączeniem wszystkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę. Przy klasyfikacji ponadto należy uwzględniać informacje zawarte w wyjaśnieniach do taryfy celnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00