Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 marca 2004 r., sygn. II SA/Wr 2110/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Mieczysław Górkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA - Halina Kremis, Sędzia NSA - Julia Szczygielska, Protokolant - Magda Mikus, po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Drogowych "A" Spółka z o.o. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji zezwalającej na przejściowe gromadzenie odpadów innych niż niebezpieczne na działce nr [...]obręb M. przeznaczonych do wykorzystywania lub unieszkodliwiania I. uchyla zaskarżoną decyzję II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz skarżącego kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...]z dnia [...]Wójt Gminy L. na podstawie art. 21 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o odpadach (Dz. U. Nr 96, poz. 592 ze zm.) odmówił Przedsiębiorstwu Robót Inżynieryjno-Drogowych A Sp. z o.o. w L. wydania zgody na miejsce i sposób gromadzenia na działce [...]w M. określonych odpadów, w szczególności odpadów z remontów i przebudowy dróg - mas asfaltowych.

Według uzasadnienia tej decyzji, zgodnie z ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka nr [...]przeznaczona jest pod budownictwo usług rzemieślniczych - budowę warsztatu stolarskiego. Działalność przedsiębiorstwa Spółki nie zalicza się do działalności usługowo-rzemieślniczej, natomiast stwarza uciążliwości szkodliwe dla środowiska, co zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994r. nr 49, poz. 196) uzasadniało decyzję odmowną.

W odwołaniu Spółka wskazała, że spełnia warunki określone w art. 21 ust. 6 pkt 1, 2 i 3 ustawy o odpadach, gdyż gromadzi wyłącznie odpady nie przeznaczone do składowania, gromadzenie to wynika z procesów technologicznych remontów dróg i organizacji robót na placu budowy oraz jest prowadzone w okresach nie dłuższych niż jeden rok, a w końcu odbywa się na terenie będącym jej własnością. Przy wydawaniu decyzji rozważane powinny być wyłącznie te warunki, nie zaś dodatkowe przesłanki błędnie ustalone i zbędnie powołane. Decyzją nr [...]z dnia [...] (dołączoną do skargi) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. uchyliło powyższą decyzje i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że w sprawie wyrażenia zgody na miejsce i sposób gromadzenia odpadów organ powinien dokonać oceny, czy wnioskodawca spełnia wymogi ustanowione w art. 21 ust. 6 pkt 1, 2 i 3 ustawy o odpadach. Ustawodawca nie uzależnia wydania takiego zezwolenia od spełnienia przez zainteresowany podmiot dodatkowych niż powyższe warunków. Opisane w decyzji odmownej okoliczności mogły uzasadnić wszczęcie odrębnych postępowań administracyjnych, natomiast nie mogły stanowić podstawy do wydania tej decyzji, skoro nie wchodziły w zakres ustawowych warunków udzielenia zezwolenia. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy decyzją nr [...] z dnia [...]Wójt Gminy L. na podstawie art. 21 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o odpadach zezwolił Spółce na przejściowe gromadzenie odpadów innych niż niebezpieczne na działce nr [...]w M. przeznaczonych do wykorzystywania lub unieszkodliwiania z wyjątkiem składowania, jak zużyte czyściwo, złom stalowy, zużyte opony, beczki po masie asfaltowej, zużyte filtry olejowe i powietrze, drewno odpadowe, masy ziemne i odpady z remontów i przebudowy dróg, w ilościach określonych w decyzji, pod warunkiem a) zabezpieczenia miejsc gromadzenia odpadów w urządzenia do odprowadzania i gromadzenia wód odciekowych zgodnie z wymogiem określonym w art. 22 ust. 2 pkt 4 w związku z art. 21 ust. 7 ustawy o odpadach, b) selektywnego gromadzenia poszczególnych rodzajów odpadów nie dłużej niż jeden rok z przeznaczeniem do wykorzystywania i unieszkodliwiania, c) wykorzystywania i zastosowania odpadów do celów produkcyjnych z zachowaniem warunków określonych rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 20 listopada 2000r. (Dz. U. Nr 100, poz. 1078), d) przekazywania w/w odpadów tylko odbiorcom posiadającym stosowne zezwolenie oraz możliwości techniczne, e) prowadzenia ewidencji jakościowej i ilościowej przyjmowanych i wytworzonych odpadów, f) usuwania i transportowania odpadów w sposób nie powodujący zagrożeń dla środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00