Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2004 r., sygn. I SA 1806/03
Zatrzymanie karty czytelnika biblioteki jest czynnością, o której mowa w art. 3 par. 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Witold S. na decyzję Minister Kultury z dnia 14 lipca 2003 r. (...) w przedmiocie: pozbawienia prawa korzystania z Biblioteki Narodowej postanawia: odrzucić skargę
UZASADNIENIE
Kierownik Zakładu Czytelń Biblioteki Narodowej w piśmie z dnia 11.06.2003 r., (...), podtrzymał stanowisko o zawieszeniu Witoldowi S. karty czytelnika na okres 3 miesięcy i powołał przy tym pkt 8 regulaminu korzystania z Biblioteki Narodowej stanowiący, iż korzystających obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych.
Pismem z dnia 18.06.2003 r. Witold S. odwołał się od tego stanowiska do Ministra Kultury zarzucając naruszenie prawa materialnego - art. 3 ust. 2 ustawy o bibliotekach oraz art. 67 i art. 107 par. 1 Kpa i wniósł o uchylenie decyzji z 11 czerwca 2003 r. i zobowiązanie Dyrektora Biblioteki Narodowej do oddania zatrzymanej karty czytelnika. Witold S. wskazał, że z art. 3 ust. 2 ustawy o bibliotekach wynika prawo korzystania z biblioteki i prawo to ma charakter powszechny. Ustawa ta nie przewiduje okoliczności uzasadniających pozbawienie tego prawa, ani nie upoważnia do wydania aktów wykonawczych w tym zakresie. Jeżeli regulamin Biblioteki pozwala na pozbawienie tego prawa, to jest sprzeczny z ustawą. Z zatrzymania karty czytelnika oraz wyjaśnień strony nie został sporządzony protokół, zaś decyzja nie zawiera podstawy prawnej, ani pouczenia strony o prawie i zasadach odwołania.