Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 marca 2004 r., sygn. I SA/Po 578/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek (spr.) Sędzia WSA Barbara Koś Asesor sądowy Lilianna Drewniak Żaba Protokolant sekretarz sądowy Ewa Wąsik po rozpoznaniu w dniu 03 marca 2004r. sprawy ze skargi Spółki "A" w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej; o d d a l a s k a r g ę /-/ L. Drewniak - Żaba /-/ T.M. Geremek /-/ B. Koś

Uzasadnienie

Jednolitymi dokumentami administracyjnymi SAD z dnia [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] września i [...] października [...] r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towary zgłoszone jako zabielacze do kawy w proszku. Importowane z Holandii produkty o nazwie handlowej Non dairy creamer 23H Spółka zgłosiła wg kodu PCN 1901 90 99 9, ze stawką celną autonomiczną 30 % . Do zgłoszeń celnych SAD Spółka załączyła następujące dokumenty:

* faktury, z których wynika, że przedmiotem importu był towar o nazwie handlowej Non dairy creamer 23 H,

* świadectwa pochodzenia towaru,

* dokumenty transportowe CMR,

* oświadczenia o kosztach transportu na trasie Holandia Polska,

* upoważnienie dla Agencji Celnej ,

* specyfikację producenta firmy "B".

Pismem z dnia [...] r. Spółka złożyła wnioski o wszczęcie postępowania i uznanie przedmiotowych zgłoszeń celnych za nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowanej pozycji taryfy celnej oraz ponowne orzeczenie w sprawie kwoty długu celnego. Spółka, mając na uwadze skład przedmiotowego towaru oraz Wyjaśnienia do taryfy celnej, tom V Kompendium Opinii Klasyfikacyjnych, podnosiła, iż zgodnie z komentarzem do pozycji 1901 zawartym w w.w. Wyjaśnieniach, importowany towar może być klasyfikowany zarówno do działu 19 jak i 21. Oznacza to, że przedmiotem badań winien być skład surowcowy produktu, a nie jego przeznaczenie. Strona zaznaczyła, że towar o nazwie handlowej Non dairy creamer 23H zawiera tylko 19 % mleka. Nie można zatem uznać, iż jest to produkt na bazie mleka, klasyfikowany do pozycji 1901 taryfy celnej. Na poparcie swoich roszczeń Spółka powołuje się na decyzję klasyfikacyjną (BTI) wydaną przez administrację celną Holandii, załączoną do przedmiotowego pisma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00