Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 marca 2004 r., sygn. I SA/Gd 1155/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Małgorzata Gorzeń /spr./, Sędziowie : Sędzia NSA: Anna Orłowska, Sędzia NSA Marek Gorski, Protokolant: Jarosław Skopczyński, po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. S. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 maja 2001 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru cła 1. uchyla zaskarżoną decyzję i zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego kwotę 1111,- (tysiąc sto jedenaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, 2. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

3 ISA/Gd 1155/01

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją. Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w przedmiocie określenia K. S. kwoty długu celnego od odzieży używanej importowanej z Niemiec.

W uzasadnieniu decyzji Prezes Głównego Urzędu Cel wskazał, że K. S. w okresie od lutego do października 1998 r., zgłosił w dokumentach SAD do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym przywiezioną z Niemiec odzież używaną, deklarując niemieckie pochodzenie towaru i konwencyjną stawkę celną w wys. 23,1% wartości celnej towaru.

Dyrektor Urzędu Celnego objął towar wnioskowaną procedurą i dopuścił go do obrotu na polskim obszarze celnym stosując do wymiaru kwoty długu celnego stawkę celną konwencyjną, uznając, za dowód pochodzenia wymagany dla zastosowania konwencyjnej stawki celnej załączone do zgłoszeń deklaracje eksportera na fakturach bądź zwykłe świadectwa pochodzenia, zawierające zapis o unijnym pochodzeniu odzieży. Pismem z dnia 03.03.1999 r. K.S. zwrócił się do Urzędu Celnego w G. z prośbą o zwrot cła za przywiezione towary i zastosowanie obniżonych stawek celnych z tytułu pochodzenia towarów z Unii Europejskiej.

Postanowieniem z dnia 02.04.1999 r. organ celny połączy! postępowania dotyczące zgłoszeń celnych i wydanym również w dniu 02.04.1999 r. postanowieniem zawiesił postępowanie wszczęte na wniosek strony z dnia 03.03.1999 r., z uwagi na skierowanie przedłożonych przez stronę dowodów pochodzenia do weryfikacji przez niemieckie władze celne. Pismami z dnia 26.04.1999 r., 05.05.1999 r. i 11.10.1995 r. polskie władze celne zwróciły się do władz kraju eksportu z prośbą o sprawdzenie autentyczności, rzetelności i prawidłowości wystawienia przedłożonych przez K. S. dowodów pochodzenia oraz statusu pochodzenia objętych przedmiotowymi dokumentami towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00